Formula 1: Nicholas Latifi largohet nga Williams në fund të sezonit

Nicholas Latifi, 27-vjeçari kanadez i cili ka garuar me ekipin Williams që nga 2020, do të humbasë vendin e tij aty në fund të këtij viti

27-vjeçari kanadez ka garuar me ekipin që nga fillimi i vitit 2020 dhe ka luftuar për të konkurruar me shokët e skuadrës George Russell dhe Alex Albon.

Latifi ka thënë për Euronews, “Edhe pse nuk i kemi arritur rezultatet që shpresonim, megjithatë ka qenë një rrugëtim fantastik”.

Williams, i cili njoftoi muajin e kaluar se Albon do të qëndrojë me ekipin për vitin 2023, tha se ata do ta emëronin shokun e skuadrës së Thais të lindur në Britani për vitin 2023 “në kohën e duhur”.

Shefi ekzekutiv i Williams dhe drejtori i ekipit Jost Capito ka shtuar, “Ai është një lojtar i shkëlqyer i ekipit që ka një qëndrim të shkëlqyer ndaj kolegëve dhe punës së tij dhe është i pëlqyer dhe i respektuar në të gjithë biznesin.”

Latifi erdhi në Williams me mbështetje të konsiderueshme financiare falë babait të tij, manjatit kanadez të supermarketeve Michael Latifi.

Pika më e lartë e karrierës së Williams ishte në Çmimin e Madh të Hungarisë 2021, kur ai i dha fund një thatësire dyvjeçare me pikë për ekipin kur përfundoi i shtati në Çmimin e Madh të Hungarisë.

Ishte një garë e shënuar nga një përplasje në këndin e parë dhe pamja e çuditshme e vetëm një piloti në rrjet për fillimin, gjë që çoi në një ndërrim të rendit që e shtyu Latifin të vraponte i dyti në xhirot e hershme, dhe ai mbajti qëndrimin e tij.

Për ironi, ai përfundoi një vend përpara Russell, i cili e kualifikoi atë 20 herë në 22 gara gjatë sezonit.

“Marrja e pikëve të para në Hungari vitin e kaluar ishte një moment që nuk do ta harroj kurrë”, është shprehur Latifi.

“Unë do të kaloj në kapitullin tjetër të karrierës sime me kujtime të veçanta të kohës sime me këtë ekip të përkushtuar.”

Kalimi i Russell te Mercedes në fund të vitit 2021 dështoi të përmirësojë pozicionin e Latifit, Albon e ka tejkaluar atë po aq sa edhe britaniku.

Kush mund ta zëvendësojë Latifin?

Williams kishte shpresuar të zëvendësonte Latifin me australianin Oscar Piastri.

Piastri, kampion në fuqi i Formula 2, është piloti rezervë i Alpine këtë vit, por ai kundërshtoi përpjekjet e ekipit për ta vendosur atë në Williams dhe, në vend të kësaj, do të bëjë debutimin e tij në F1 për McLaren në 2023 së bashku me Lando Norris.

Një tjetër opsion për Williams është holandezi Nick De Vries, i cili përfundoi në vendin e nëntë në Çmimin e Madh të Italisë dy javë më parë, kur u dërgua në draft në minutën e fundit pasi Albon u shtrua në spital për apendiksit.

Por, De Vries, një pilot rezervë i Mercedesit dhe ish-kampion i të dy Formula 2 dhe serisë tërësisht elektrike të Formula E, është gjithashtu në kornizën për një lëvizje në ekipin e dytë të Red Bull, Alpha Tauri.

Si Pierre Gasly, ashtu edhe japonezi Yuki Tsunoda, janë nën kontratë me Alpha Tauri për sezonin e ardhshëm, por francezi është në interes të Alpine, të cilët janë pa bashkëlojtar për Esteban Ocon, pasi humbën Fernando Alonso nga Aston Martin dhe Piastri nga McLaren.

Këshilltari i Motorsportit të Red Bull, Helmut Marko, i cili merr vendimet e shoferit të kompanisë, është i përgatitur të lërë Gasly të shkojë në Alpine nëse ka një zëvendësues të përshtatshëm.

Marko kishte kërkuar fituesin e garës IndyCar, Colton Herta, por ai nuk ka të drejtë për një ‘super-licencë’ në F1 dhe De Vries është shfaqur si kandidati kryesor.

Pilotët e tjerë me përvojë në treg për sezonin e ardhshëm përfshijnë, Mick Schumacher, i cili pritet të humbasë vendin e tij në Haas, dhe Alfa Romeo dhe Ferrari rezervë Antonio Giovinazzi.

Williams, gjithashtu, ka mundësinë të promovojë amerikanin Logan Sargeant, një anëtar i akademisë së tyre të shoferëve, i cili është i treti në kampionatin F2 këtë sezon.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika