Gjermania e nis mbarë Euro 2024, deklason Skocinë

Gjermania me siguri të madhe e fitoi në ndeshjen hapëse të Euro 2024, pasi nikoqirët e lanë mënjanë Skocinë me një fitore 5-1 në Mynih.

Skuadra e Julian Nagelsmann filloi me një fillim të shpejtë, pasi Florian Wirtz shënoi golin e hapjes nga buzë e zonës së rreptësisë, përpara se Jamal Musiala të dyfishonte epërsinë brenda 20 minutave të para.

Pikët në Grupin A ishin të sigurta para pjesës së parë, pasi Gundogan u faullua nga Ryan Porteous në fund të pjesës së parë që bëri që mbrojtësi skocez të shihte të kuqtë dhe Havertz të kthehej nga penalltia.

Gjermania, pas pushimit shtoi rezultatin, pasi zëvendësuesi Niclas Fullkrug bëri një goditje nga brenda zonës së penalltisë.

Sulmuesi i Borussia Dortmund mendoi se kishte edhe një të dytë, por goditja e tij rikoshet u largua për pozicion jashtë loje përpara se Antonio Rudiger të shkonte në portën e tij për një ngushëllim për Skocinë.

Megjithatë, kjo nuk i dëshpëroi nikoqirët dhe Emre Can e mbylli rezultatin me një përpjekje të ulët nga 20 metra në kohën e ndalimit.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika