Gjithçka që duhet të dini për “Dune: Part Two”

Pjesa e parë e filmit Dune e lëshuar në vitin 2021, përfundoi në gjysmë të rrugës së romanit të Frank Herbert, ndërsa personazhi kryesor, Paul Atreides bashkohet me Fremenët me qëllimin për të sjellë paqe në planetin e shkretëtirës Arrakis

Aktorët e filmit. Dune, Rebecca Ferguson, Zendaya, Javier Bardem dhe Timothee Chalamet. Pjesë nga Dune: Part One

Përshtatja e filmit Dune nga regjisori Denis Villeneuve me romanin klasik të Frank Herbert-it, sapo ka filluar të zhvillohet. Filmi i vitit 2021, i cili prezantoi aktorin Timothee Chalamet si personazhi kryesor që luan shpëtimtarin hapësinor, Paul Atreides, nuk do të mbarojë vetëm me një pjesë.

“Pjesa e dytë është vendi ku fillon argëtimi”, ka thënë regjisori, Villeneuve.

Filmi Dune: Part One, ka fituar 10 nominime në Oscar-in e 94-të, duke përfshirë filmin më të mirë, dhe përfundimisht fitoi, Kinematografia më e mirë, Editimi më i mirë i filmit, Piktura më e mirë origjinale, Dizajni më i mirë i prodhimit, Tingulli më i mirë dhe Efektet më të mira vizuale.

Timothee Chalamet, aktori i filmit Dune, si personazhi kryesor

Pjesa më e madhe e aktorëve dhe ekuipazhit janë kthyer për pjesën e dytë , e cila do të vazhdojë udhëtimin e Paul Atreides në Arrakis.

Prodhimi filloi zyrtarisht në korrik, me llogarinë zyrtare të mediave sociale të Dune duke postuar një foto të skedës së prodhimit të filmit, mbi të cilën një etiketë lexon, “Rrofshin luftëtarët!”

Sipas, regjisorit të filmit, pjesa e dytë do të eksplorojë udhëtimin mitik të Paul Atreides teksa ai bashkohet me Chanin dhe Fremen ndërsa është në një rrugë hakmarrjeje kundër komplotistëve që shkatërruan familjen e tij.

Duke u përballur me një zgjedhje midis dashurisë së jetës së tij dhe fatit të universi i njohur, ai përpiqet të parandalojë një të ardhme të tmerrshme vetëm ai mund të parashikojë.

Personazhet kryesore të fimit Dune

Ndërkaq, filmit të pjesës së dytë i është bashkuar të gjithë yjeve të Dune, aktorja zvicerane Souheila Yacoube, e cila do të luajë rolin e Shishaklit, një udhëheqëse e Fremenit.

Për çfarë flet “Dune: Part Two”?

Dune: Part Two, pritet të vazhdojë aty ku pjesa e parë u ndal, me Paul duke u bashkuar me Fremenët, të cilët janë një grup njerëzish në universin imagjinar.

Filmi nuk largohet shumë nga romani i Herbert-it, pjesa e dytë do ta shohë Paulin të krijojë marrëdhënie të ngushta me Fremenët, më së shumti Stilgarsi udhëheqësi, luajtur nga aktori spanjoll Javier Bardem, dhe Chani e luajtur nga aktorja e famshme Zendaya, ndërsa përgatitet të përballet me familjen Harkonnen.

Zendaya, aktorja në filmin Dune, foto nga Dune: Part One

Pjesa e dytë duhet gjithashtu të eksplorojë më shumë rreth dhuntive të largpamësisë së Palit ndërsa ai përqafon fatin e tij si Kwisatz Haderach.

“Pjesa e dytë e tregimit është padyshim më kinematografike, kështu që ka një sërë skenash që mezi pres t’i sulmoj. Kjo është pjesa ime e preferuar e librit, kështu që do të jetë shumë argëtuese, dhe unë jam shumë i frymëzuar”, ka thënë Villeneuve për A.frame.

Denis Villeneuve, regjisori i filmit Dune

Kur do të publikohet filmi?

Dune: Part Two, do të hapet në kinema më 17 nëntor 2023. (Filmi fillimisht ishte planifikuar të dilte më 20 tetor 2023, megjithatë Warner Bros dhe Legendary njoftuan në qershor se vazhdimi ishte vonuar me një muaj.

Ndërsa, akoma nuk është publikuar ndonjë trailer pasi filmi sapo filloi xhirimet në Budapest dhe do të vazhdojë në Abu Dhabi, Jordani dhe Itali. Por, Dukagjini do t’ju mbajë të përditësuar kur të publikohet një trailer.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika