Fituesit e çmimeve të 94-ta të Akademisë Oscar 2022

Çmimet e 94-ta të Akademisë u rikthyen në Teatrin Dolby në Hollywood, dhe filmat më të mirë të vitit të kaluar u nderuan nga Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit. Shfaqja u drejtua nga Regina Hall, Amy Schumer dhe Wanda Sykes, hera e parë që ceremonia e ndarjes së çmimeve ka pasur prezantues të shumtë që kur Anne Hathaway dhe James Franco organizuan shfaqjen e 83-të në vitin 2011.

Filmi “CODA”

Filmi “CODA” fitoi të tre çmimet për të cilat ishte nominuar, duke përfshirë filmin më të mirë dhe një fitore historike për aktorin Troy Kotsur, i cili mori çmimin për aktorin më të mire në një rol dytësor, duke u bërë aktori i parë memec që fitoi një çmim Oscar për aktrim. Ndërsa Marlee Matlin, e cila gjithashtu luajti në “CODA” ishte aktorja e parë memece që fitoi një Oscar për aktoren më të mirë në vitin 1987 për rolin e saj në  filmin ” Children of a Lesser God”.

Filmi “CODA” flet për marrëdhëniet e vështira të një adoleshenteje me familjen e saj të shurdhër.

Jessica Chastain fitoi Oscarin e saj të parë për interpretimin e saj në “The Eyes of Tammy Faye”.
Performanca e Chastain si gruaja e televangjelistit që rebelohet kundër konservatorizmit të krishterë. Në fjalimin e saj, Chastain tërhoqi vëmendjen për seriozitetin e vetëvrasjes si diçka që ka prekur shumë familje, përfshirë të sajën, dhe veçanërisht anëtarët e komunitetit LGBTQ, të cilët sipas saj shpesh ndihen të pavend me bashkëmoshatarët e tyre.

Jessica Chastain

Por shfaqja pati diskutime shumë përpara se të fillonte, pasi që në muajin  shkurt u njoftua se tetë çmime do të jepeshin jashtë transmetimit për të shkurtuar shfaqjen dhe për të lënë më shumë kohë për pjesët e shkruara dhe interpretimet muzikore. Filmi “Dune” fitoi çmime për tingullin, dizajnin e prodhimit, partiturën origjinale dhe montimin, përpara fillimit të ceremonisë zyrtare.

Cmimet Oscar u kthyen edhe këtë vit, duke lënë pas një ceremoni të modifikuar vitin e kaluar për shkak të pandemisë COVID-19. Të gjithë pjesëmarrësve iu kërkua të tregonin prova të vaksinimit ose një përjashtim të vlefshëm mjekësor. Interpretuesit dhe prezantuesit u testuan, por nuk u kërkua të vaksinoheshin.

Filmi “Belfast” mori çmimin për skenarin më të mirë origjinal, me skenar dhe regji nga Kenneth Branagh, dhe është personi i parë që është nominuar për Oscar në shtatë kategori të ndryshme.

Më pak se një orë më vonë, aktori Will Smith fitoi çmimin e tij të parë Oscar për aktorin më të mirë për portretizimin e Richard Williams, babait dhe trajnerit të yjeve të tenisit Venus dhe Serena Williams në “King Richard”. Këtë herë, kur u ngjit në skenë, ai ishte i përlotur dhe jo i zemëruar dhe i kërkoi falje Akademisë dhe kolegëve të tij të nominuar.

Aktori Will Smith

Siç pritej  nga fansat, filmi “Dune” fitoi Oscarin për efektet vizuale, në të cilin bëhej fjalë për rrezikun nga disa krimba gjigantë të gërmimit deri tek udhëtimet në hapësirë në kategorinë fantastiko-shkencore. Dune kryeson, pasi ka shënuar gjashtë fitore dhe ishte e nominuar në dhjetë kategori.

Filmi “Dune”

Fitorja, gjithashtu, përjashtoi nga Oscars filmin me fitim më të madh të vitit 2021 “Spider-Man: No Way Home”,  i cili shënoi efekte vizuale si nominimin e tij të vetëm zyrtar për Oscar.

Billie Eilish dhe Finneas O’Connell, vëllai i saj dhe partneri i këngëtareve, fituan këngën më të mirë origjinale për temën e tyre në filmin e James Bond “No Time To Die”. Duke u mburrur me disa nga vokalet më të mira që ka regjistruar këngëtarja në fjalë.

Filmi ‘Encanto’ i Disney-t fiton çmimin Oscar për filmin më të mirë të animuar të metrazhit të gjatë.

Filmi ‘Encanto’ i Disney-t

Kur bëhet fjalë për kategorinë e filmave më të mirë të animuar, është Walt Disney Co dhe më pas janë, Disney, Pixar dhe Marvel Entertainment. Këto kanë prodhuar ose bashkë-prodhuar 10 animacionet e fundit me metrazh të gjatë fitues të Oskarit, duke përfshirë fituesin e këtij viti “Encanto”.

Në film bëhet fjalë për grup muzikor në Kolumbi për një familje me dhurata magjike që fillojnë të humbasin dhe rikthehen më fuqishëm duke dhënë mesazhin se familja kur është bashkë është vetë magjia.

 

 

 

Të gjithë fituesit në edicionin e 94-të Oscars.

Filmi më i mire: Coda

Regjia më e mirë: Jane Campion (The Power of the Dog)
Aktori më i mirë: Will Smith (King Richard)
Aktorja më e mirë: Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye)
Aktorja më e mirë në rol joprotagonist: Ariana DeBose (West Side Story)
Aktori më i mirë në rol joprotagonist: Troy Kotsur (Coda)
Efektet vizuale: Dune
Produksioni: Dune

Filmi më i mirë ndërkombëtar: Drive My Car
Kinematografia: Dune
Kënga më e mirë origjinale: No Time to Die (No Time to Die)
Dokumentari me metrazh të shkurtër: The Queen of Basketball

Dokumentari më i mirë: Summer of Soul
Filmi më i mirë i animuar: Encanto
Grimi dhe flokët: The Eyes of Tammy Faye
Editimi: Dune
Filmi më i mirë me metrazh të shkurtër: The Long Goodbye
Filmi i animuar me metrazh të shkurtër: The Windshield Wiper

Skenari origjinal më i mirë: Belfast (Kenneth Branagh)
Skenari më i mirë i përshtatur: Coda (Sian Heder)
Kompozimi më i mire: Dune
Kostumografia: Cruella

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika