Gjykata Komerciale pritet të funksionalizohet brenda dy muajve

“Gjykata Komerciale pritet të funksionalizohet brenda dy muajve të ardhshëm”.

Këtë e ka pohuar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë ceremonisë së hapjes së ndërmarrjes gjermano-kosovar, e cila është ndërmarrja e parë në fushën e inxhinierisë mekanike në Kosovë.

Sipas Kurtit, kjo gjykatë do të rrisë sigurinë juridike për bizneset vendore dhe investimet e huaja.

“Investimet e tilla, bashkë me institucionet demokratike dhe qeverisjen e mirë, e bëjnë Kosovën atraktive për investitorët e huaj dhe krijojnë një mjedis miqësor për biznese”, ka thënë Kurti teksa ka shtuar se për këtë qëllim, qeveria tashmë ka nisur një seri të reformave strukturore në sistemin e drejtësisë dhe administratë publike.

Siç ka thënë Kurti, sektori privat është shtylla kryesore për krijimin e vendeve të reja të punës dhe për zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik.

“Që të dy këto janë komponentë kryesorë të platformës qeverisëse. Andaj, duke i falënderuar investitorët, ai i siguroi se Qeveria e Republikës së Kosovës është këtu për t’i mbështetur ata në realizimin e qëllimeve të përbashkëta”, ka shtuar ai.

Ndryshe, me 66 vota për, asnjë kundër dhe pesë abstenime, më 21 janar të vitit 2022, Kuvendi i Kosovës e kishte miratuar Projektligjin për Gjykatën Komerciale.

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, kishte thënë se trajtimi i lëndëve komerciale ka dëmtuar ambientin e të bërit biznes, pasi ka zgjatur me vite të tëra dhe ka lindur ideja që të formohet një gjykatë e tillë.

“Duke pasur parasysh ngarkesat e Gjykatave Themelore në zgjidhjen e kontesteve të natyrave të ndryshme, përfshirë edhe natyrën komerciale, e cila vazhdon të zgjasë me vite të tëra, ka lindur nevoja për themelimin e një mekanizmi juridik, i cili përshpejton shqyrtimin dhe trajtimin e lëndëve komerciale”.

“Stërgjatja e trajtimit të lëndëve komerciale ka cenuar sigurinë juridike dhe ka dëmtuar ambientin e të bërit biznes, si dhe i ka dekujaruar investimet në Kosovë”, ishte shprehur Haxhiu.

Sipas saj, kjo gjykatë do të merret me trajtimin e zgjedhjeve të kontesteve në mes të personave juridikë, fizikë dhe shoqërive tregtare.

“Themelimi i kësaj gjykate do të mundësojë zhvillimin ekonomik dhe hapjen e vendeve të punës sepse, i njëjti, ka për qëllim nxitjen e investimeve në Kosovë dhe krijimit të një ambienti të përshtatshëm të të bërit biznes”, ka shtuar Haxhiu.

Po ashtu, ajo kishte potencuar se themelimi i një gjykate të tillë shënon një hap para në reformimin e drejtësisë komerciale në Kosovë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika