Greqia do të rrisë pensionet në vitin 2023, për herë të parë pas më shumë se një dekade

Kreu i qeverisë së Greqisë Kyriakos Mitsotakis, ka lajmëruar se në vitin 2023, do të rriten pensionet pas më shumë se një dekade. Ai ka thënë se kjo rritje do të realizohet pasi kriza financiare e krijuar për më shumë se dhjetë vjet ka kaluar

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis, ka bërë të ditur se pensionet do të rriten në vitin 2023, ai ka thënë që tanimë Greqia ka kaluar me sukses kaosin financiar të krijuar për më shumë se dhjetë vjet.

Gjatë krizës së saj financiare dhjetëvjeçare që ka shpërthyer në vitin 2009, Athina ishte detyruar nga huadhënësit e saj ndërkombëtarë të ulte pensionet më shumë se 10 herë, në mënyrë që të reduktonte shpenzimet shtetërore dhe të përmbushte objektivat e saj fiskale.

Greqia ka marrë tri paketa ndërkombëtare shpëtimi dhe ka kaluar nëpër trazira të mëdha ekonomike që ka bërë që shumë të rinj grekë të largoheshin nga vendi.

Kryeministri grek ka thënë se Greqia ka kaluar me sukses një faqe nga kaosi financiar.

“Për fat të mirë e gjithë kjo i përket së kaluarës. Sot Greqia është një Greqi ndryshe,” është shprehur ai.

Ekonomia e Greqisë pritet të zgjerohet me 3.2% këtë vit, sipas bankës qendrore, pak më e ulët sesa ishte parashikuar më parë për të reflektuar rritjen e pasigurisë për shkak të luftës në Ukrainë dhe inflacionit.

“Të gjithë duhet të përfitojnë nga rritja pa kërcënuar ekuilibrin fiskal ose konkurrencën ekonomike të vendit,” i ka thënë  parlamentit Mitsotakis, mandati i të cilit përfundon vitin e ardhshëm, transmeton euronews.

Kryeministri konservator ka qenë nën presionin e opozitës kryesore të majtë për të thirrur zgjedhje të parakohshme për trajtimin e pandemisë së COVID nga qeveria e tij, si dhe për inflacionin dhe rritjen e çmimeve të energjisë elektrike, të cilat kanë goditur rëndë familjet.

“Tri vjet janë të mjaftueshme,” ka thënë Alexis Tsipras, kreu i partisë së majtë Syriza, në parlament. “Duhet të deklaroni sot…se vendi do të shkojë drejt zgjedhjeve në shtator,” ka shtuar ai.

Ndwrsa, Mitsotakis ka përjashtuar në mënyrë të përsëritur mundësinë e një sondazhi të menjëhershëm dhe partia e tij, Demokracia e Re aktualisht kryeson në sondazhet e opinionit.

Një sondazh i kryer nga agjencia e sondazheve Alco për Open TV, përpara lajmeve për premtimin e pensionit, ka vendosur avantazhin e konservatorëve në 8.5 pikë, me një shumicë të të anketuarve që kanë thënë se presin zgjedhje në shtator-tetor.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Nga 30 ditë paraburgim për tri infermieret e përfshira në...

Gjykata Themelore në Pejë, ua ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh tri infermiereve, të cilat dyshohen se kanë keqtrajtuar fizikisht një grua...

Të fundit nga rubrika