Haxhiu i ashpër me Kurtin: Gënjeshtar, mashtrues e zhvatës

"Premtime boshe te mashtruesit Albin Kurti. Ku ishte që 4 vite që nuk i investoi këto miliona në sport, ky kryeministër gënjeshtar, mashtrues dhe zhvatës?"

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, e ka kritikuar ashpër kryeministrin Albin Kurti, për mosinvestime në sport.

Haxhiu, duke komentuar disa deklarime të Kurtit se do të investojnë 200 milionë euro në investime për të përmirësuar infrastrukturën e futbollit, ka thënë se “ku ishte që 4 vite që nuk i investoi këto miliona në sport”.

“Premtime boshe te mashtruesit Albin Kurti.  Ku ishte që 4 vite që nuk i investoi këto miliona në sport, ky kryeministër gënjeshtar, mashtrues dhe zhvatës? Ku ishte që 4 vite që nuk realizoi asnjë investim në infrastrukturën sportive. Përkundrazi,  i bllokoi investimet në:

Stadiumin Nacional,

Stadiumin Olimpik “Adem Jashari” – Mitrovicë,

Stadiumin e Gjilanit,

Stadiumin e Pejës,

Stadiumin e Gjakovës,

Stadiumin e Prizreni….!”, ka shkruar Haxhiu në Fcebook.

Sipas Haxhiu, deklarimet për investimet nisin nën “ethet e zgjedhjeve”.

“Tash nën ethet e zgjedhjeve paska nis premtimet boshe se do të investoj miliona euro në infrastrukturën e futbollit. Kujtojmë që miliona euro të infrastrukturës sportive tri vite radhazi kanë shkuar në suficit, ndërsa stadiumet janë shndërruar në gërmadha dhe fusha të baltosura.

Besoj e mbani mend lojën e Kosovës me Izraelin që u zhvillua në baltë, për shkak se nuk u investua as në bari të fushës së stadiumit nacional”, ka shtuar më tej Haxhiu.

 

 

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika