Haxhiu takohet me përfaqësuesit e Qendrave për Punë Sociale, kërkon reformimin e tyre

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, në takim me përfaqësues të Qendrave për Punë Sociale, ka thënë se këto qendra duhet të reformohen

Albulena Haxhiu, ministre e Drejtësisë, në takim me përfaqësues të Qendrave për Punë Sociale

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, i ka pritur në takim përfaqësuesit e Qendrave për Punë Sociale në Kosovë.

Në njoftimin e kësaj ministrie thuhet se është diskutuar për sfidat e Qendrave për Punë Sociale “me ç’rast nga përfaqësuesit e tyre u prezantua gjendja në Qendrat për Punë Sociale në Kosovë dhe në organizimin e shërbimeve sociale përgjithësisht”.

Haxhiu ka kërkuar që të thellohet bashkëpunimi ndërinstitucional, të ngritet cilësia e shërbimeve të ofruara si dhe të reformohen ato.

“…Ministrja Haxhiu kërkoi të shtohet bashkëpunimi ndërinstitucional në ngritjen e cilësisë së shërbimeve sociale, por edhe reformimin e tyre, si dhe adresimin e nevojave për përmirësimin dhe avancimin e kornizës ligjore për shërbimet sociale pas kalimit të tyre nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve në Ministrinë e Drejtësisë”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Drejtësisë.

Në njoftim, po ashtu thuhet se ministrja Haxhiu ka theksuar rëndësinë e pritjes dhe trajtimit të mirë të qytetarëve që u ofrohen shërbime sociale, duke kërkuar rritjen e standardeve profesionale të zyrtarëve të këtyre qendrave, por edhe duke shprehur gatishmërinë në adresimin e rekomandimeve dhe gjetjen e zgjidhjeve për fuqizimin e Qendrave për Punë Sociale.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika