Hungaria do të ratifikojë anëtarësimin në NATO për Finlandën dhe Suedinë në fillim të vitit të ardhshëm

Parlamenti i Hungarisë do të ratifikojë anëtarësimin në NATO për Finlandën dhe Suedinë në fillim të vitit të ardhshëm ka bërë të ditur kryeministri i hungarez, Viktor Orban

Flamuri i Finlandës, NATO-s dhe Suedisë

Kryeministri Viktor Orban tha të enjten se parlamenti i Hungarisë do të ratifikojë anëtarësimin në NATO për Finlandën dhe Suedinë në fillim të vitit të ardhshëm.

Orban tha në një konferencë pas një takimi të Grupit të Vishegradit në Sllovaki se qeveria e tij kishte vendosur tashmë që Hungaria do të mbështeste pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO dhe parlamenti do ta vendoste këtë pikë në axhendën e tij në sesionin e tij të parë vitin e ardhshëm.

“Hungaria me siguri do t’i japë mbështetjen e saj pranimit të tyre, pasi qeveria të ketë bërë, edhe parlamenti do ta bëjë këtë,” tha Orban. Parlamenti normalisht mblidhet rreth mesit të shkurtit, shkruan Reuters.

Hungaria dhe Turqia janë të vetmet anëtarë të aleancës që nuk e kanë miratuar ende pranimin.

Qeveria hungareze paraqiti legjislacionin përkatës në korrik, por parlamenti, në të cilin partia qeverisëse e Orban Fidesz ka një shumicë prej dy të tretave, nuk i ka paraqitur ende dy projektligjet për debat dhe miratim.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika