IHMK: Reshjet e shiut do të rikthehen të martën, mund të vështorësojnë gjendjen në Mitrovicë, Skenderaj e Klinë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës(IHMK) ka njoftuar se të reshurat e shiut do të rikthehen të martën dhe se mund të vështirësojnë situatën pas vërshimeve në Skenderaj, Mitrovicë e Klinë

Foto ilustrim nga vërshimet në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës(IHMK), të dielën e 22 janarit ka bërë me dije se të reshurat e shiut do të rikthehen sërish të martën e 24 janarit.

Në njoftimin e IHMK-së thuhet se këto reshje mund ta vështirësojnë situatën pas vërshimeve në Skenderaj, Mitrovicë e Klinë.

Sipas IHMK-së, kjo ndodh sepse rrjedhat ujore të këtyre zonave janë në kapacitetet e tyre maksimale.

Në këto zona tashmë dhe tokat janë të tejngopura me ujë.

Reshjet e ditëve të kaluara kanë shkaktuar vërshime të mëdha në Mitrovicë, Skenderaj dhe në Klinë.

Nga këto vërshime janë shkaktuar dëme materiale në prona të qytetarëve, shtëpi e biznese.

Gjatë kësaj të diele kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, kanë vizituar fshatin Llaushë të Skenderajt, kështu ka njoftuar kryetari i komunës së Skenderajt, Fadil Nura, i cili i priti ata në komunën e tij.

Në këtë takim Nura u shpreh se pret përkrahje nga niveli qendror, derisa një vizitë e tillë erdhi me qëllim që të shihen nga afër dëmet e shkaktuara nga vërshimet dhe gjendjen e rëndë në disa zona.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Studentet thonë se në orët e vona në dhomë ka...

Kjo qendër u jep mundësinë mijëra studentëve që studiojnë në Universitetin e Prishtinës të jenë banorë të përkohshëm në këto 8 konvikte që menaxhohen...

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Të fundit nga rubrika