Kamberi: Maqedonia rrezikon të jetë “një Mali i Zi i dytë” në rajon

Analisti, Belgzim Kamberi, është shprehur se Maqedonia e Veriut rrezikon të jetë “një Mali i Zi i dytë” në rajon.

Analisti Belgzim Kamberi

Analisti, Belgzim Kamberi, ka thënë se Maqedonia e Veriut rrezikon të jetë “një Mali i Zi i dytë” në rajon.

“Mendoj që kjo pak është e saktë. Por në këtë aspekt, veçanërisht pas këtij rezultati zgjedhor do të duhej të analizohej se cili është kontributi i politikës shqiptare në rajon, veçanërisht i dy ministive të Punëve të Jashtme, por edhe i shqiptarëve në Maqedoni.

Për të cilët ne kemi përfunduar në një situatë ki, pak a shumë, a po kontribojmë edhe në mungesë të vizionit politik, a po kontribojmë edhe ne që t’i forcojmë pushtetet autoritare në rajon”, ka thënë Kamberi në “Debat Plus” në RTV Dukagjini.

Analisti është shprehur se nuk pajtohet që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është përgjegjësi kryesor dhe kyç për rezultatet e VRMO-së sepse sipas tij, rritja e VRMO-së ka shumë faktor.

 

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika