Intervistimi i kandidatëve për pozitën e rektorit të UP-së do të bëhet më 21 nëntor

Këshilli Drejtues i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka bërë të ditur se ka miratuar agjendën e intervistimit dhe votimit të kandidatëve të cilët kanë plotësuar kushtet për konkurrim për pozitën e rektorit të UP-së dhe është theksuar se intervistimi do të bëhet të hënën e 21 nëntorit, nga ora 10:00 në sallën e Senatit

Rektorati i Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina"

Këshilli Drejtues i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka bërë të ditur se ka miratuar agjendën e intervistimit dhe votimit të kandidatëve të cilën kanë plotësuar kushtet për konkurrim për pozitën e rektorit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”.

Në një email të shpërndarë për media nga Universiteti i Prishtinës, tregohet se intervistimi i kandidatëve do të bëhet me datën 21 nëntor 2022(të hënën), duke filluar nga ora 10:00, në sallën e Senatit të UP-së.

Gjersa theksohet se pas intervistimit të kandidatëve, do të bëhet edhe votimi për zgjedhjen e rektorit.

Kësisoj, Këshilli Drejtues ka ftuar mediat për monitorimin e këtij procesi.

Vlen të theksohet, se Naser Sahiti është shkarkuar nga pozita e rektorit të UP-së më 21 tetor 2022, ndërsa ushtruese e detyrës së rektores më pas është zgjedhur Luljeta Plakolli-Kasumi.

Në konkursin për rektor të UP-së, kanë aplikuar gjashtë burra dhe asnjë grua.

 

 

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika