Ishujt më të bukur të Norvegjisë

Ishujt në Mesdhe dhe Karaibe mund të jenë befasues, por në Norvegji ka shumë ishuj të cilët gjatë verës mbipopullohen ndërsa në sezonin e dimrit janë thuajse të 'braktisur'

Norvegjia
Norvegjia

Ishujt e shumtë të Norvegjisë, nga ana tjetër, ende po fluturojnë nën radarin e shumicës së jovendasve.

Solund, Sogn dhe Fjordane

Mirë se vini në ishullin më perëndimor të Norvegjisë! Kur jeni në Solund, mund të vizitoni farin Utvær që ka udhëhequr anijet përgjatë bregdetit për më shumë se 100 vjet. Është komuniteti më aktiv perëndimor i peshkimit të Norvegjisë në buzë të detit të hapur dhe Florø, qyteti më perëndimor i Norvegjisë.

1.Solund, Sogn dhe Fjordane
Solund, Sogn dhe Fjordane

Sandøya, Aust-Agder

Sandøya është një nga perlat e shumta të fshehura të Norvegjisë Jugore. E vendosur afër qytetit piktoresk të Tvedestrand, Sandøya ka rreth 200 banorë në dimër, por ajo lulëzon vërtet në verë. Mendoni për gjire të bukura për not, zanate lokale dhe ushqim, të gjitha të shoqëruara nga shtëpitë tradicionale të bardha norvegjeze të Jugut.

2.Sandøya, Aust-Agder
Sandøya, Aust-Agder

Stangholmen, Risør

Stangholmen është pjesë e arkipelagut të Risør; “Qyteti i shtëpive prej druri” të Norvegjisë. Ka shumë zona banje në ishull, si dhe një far i bukur, i ndërtuar në vitin 1855, i cili gjithashtu përmban një restorant gustator dhe një tavernë me pamje mahnitëse. Në verë zhvillohen disa koncerte dhe festivale.

3.Stangholmen, Risør
Stangholmen, Risør

Spitsbergen, Svalbard

I vetmi ishull i populluar përgjithmonë i Arkipelagut Svalbard – dhe ende, kur bëhet fjalë për popullsinë, ka më shumë arinj polarë sesa njerëz. Në Spitsbergen të mrekullueshëm do të gjeni Longyearbyen, qytetin më verior në botë, si dhe komunitetin rus të minierave Barentsburg, komunitetin kërkimor të Ny-Ålesund, disa ajsbergë, një fjord të ngrirë, dritat veriore dhe arinjtë polarë?

4.Spitsbergen, Svalbard
Spitsbergen, Svalbard

Bragdøya, Kristiansand

I vendosur pak jashtë Kristiansand-it, ishulli Bragdeøya do t’ju bëjë të ndiheni sikur jeni në Siçili, ose në ndonjë bregdet tjetër të Mesdheut: ujë të gjelbër, të cekët dhe pemë të gjelbërta që arrijnë deri në ujë. Ka gjithashtu mundësi për ecje – dhe ju mund të kamponi këtu.

5.Bragdøya, Kristiansand
Bragdøya, Kristiansand

Vågsøy, Sogn og Fjordane

Surfing? Në Norvegji? E megjithatë, ishulli Vågsøy në Norvegjinë Perëndimore është ëndrra e një sërfisti, me fshatin Hoddevika që ka krijuar një reputacion si një nga destinacionet më ekzotike të sërfit në të gjithë botën! Nuk jeni në surfing? Në Vågsøy do të hasni gjithashtu formacionin madhështor shkëmbor të Kannesteinen, që ngrihet si një vend gjigant nga deti.

6.Vågsøy, Sogn og Fjordane
Vågsøy, Sogn og Fjordan

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika