Jack Smith nuk do të jetë më Kryeprokuror i Speciales, emërohet këshilltar special në hetimet e Trump

Prokurori i specializuar, Jack Smith ka dhënë dorëheqje nga detyra e tij për tu angazhuar në një detyrë te re. Smith ishte përgjegjës për hetimin dhe ndjekjen penale të personave përgjegjës për krimet që përfshihen brenda juridiksionit të Dhomave të Specializuara

Jack Smith

Jack Smith nuk do të jetë më Kryeprokuror i Zyrës së Prokurorit të Specializuar (ZPS) në Dhomat e Specializuara në Hagë.

Smith i cili ishte në detyrën e Kryeprokurorit që nga viti 2018 në Gjykatën e Hagës, tani do të vazhdoj me angazhimin e ri si këshilltar special që të mbikëqyrë hetimet penale për mbajtjen e dokumenteve të klasifikuara në resortin Mar-a-Lago të ish-presidentit të SHBA-ve, Donald Trump. Ai gjithashtu do të mbikëqyrë edhe kryengritjen e 6 janarit të vitit 2021.

Këtë e ka bërë të ditur Prokurori i Përgjithshëm Merrick B. Garland, ku njoftoi për emërimin e ish-prokurorit të karrierës së Departamentit të Drejtësisë dhe ish-kryeprokurorit për Gjykatën Speciale në Hagë, Jack Smith.

“I pari është hetimi, siç përshkruhet në dosjet gjyqësore në Distriktin e Kolumbisë, nëse ndonjë person ose subjekt ndërhyri në mënyrë të paligjshme në transferimin e pushtetit pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 ose certifikimit të votimit të Kolegjit Zgjedhor të mbajtur më 6 janar ose rreth kësaj date, 2021″.

“E dyta është hetimi në vazhdim që përfshin dokumente të klasifikuara dhe të dhëna të tjera presidenciale, si dhe pengimin e mundshëm të atij hetimi, të referuara dhe të përshkruara në dosjet gjyqësore të paraqitura në një çështje në pritje në Distriktin Jugor të Floridës”, thuhet në njoftimin e Departamentit të Drejtësisë.

“Bazuar në zhvillimet e fundit, duke përfshirë shpalljen e ish-Presidentit se ai është kandidat për President në zgjedhjet e ardhshme, si dhe synimin e deklaruar të Presidentit në detyrë për të qenë gjithashtu kandidat, kam arritur në përfundimin se është në interes të publikut që të caktohet një speciale. avokat”, tha Prokurori i Përgjithshëm Garland.

Prokurori i Përgjithshëm deklaroi gjithashtu, “Edhe pse Këshilltari Special nuk do t’i nënshtrohet mbikëqyrjes së përditshme të asnjë zyrtari të Departamentit, ai duhet të jetë në përputhje me rregulloret, procedurat dhe politikat e Departamentit.

Në një deklaratë pas njoftimit të tij, Smith u zotua të kryejë hetimet “në mënyrë të pavarur dhe në traditat më të mira të Departamentit të Drejtësisë.

“Ritmi i hetimeve nuk do të ndalojë apo flamur nën vëzhgimin tim. Unë do të ushtroj gjykim të pavarur dhe do t’i çoj hetimet përpara me shpejtësi dhe tërësisht në çfarëdo rezultati që diktojnë faktet dhe ligji, “tha Smith.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika