Kërkohet shkarkimi i Donika Gërvallës, shkas mospërmendja e UÇK-së

Edhe një herë tjetër partitë opozitare po kërkojnë shkarkimin e ministres së Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla – Schwarz. Këtë herë shkas është bërë një status i saj për ditën e çlirimit, ku nuk i përmendi ushtarët e UÇK-së, por vetëm NATO-n e KFOR-in

“Në ditën e çlirimit të Kosovës kujtojmë edhe të gjithë ushtarët e NATO-s dhe KFOR-it, të cilët kontribuuan fillimisht në çlirimin e Kosovës dhe më pas në paqen dhe stabilitetin e saj. Nderimi dhe mirënjohja jonë për ata ushtarë, të cilët gjatë këtij misioni fisnik humbën jetën, do të jetë i përjetshëm”, ka shkruar ministrja e punëve të jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla-Scharz.

Kjo pjesë e statusit të ministres së Jashtme të Kosovës, në ditën e çlirimit ka nxitur shumë reagime.

Diplomatja kosovare, Donika Gërvalla, në një status të saj për nder të 23 vjetorit të çlirimit të Kosovës, vend nuk i bëri askund Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Ky postim, u bë shkas që të kërkohet dorëheqja e saj.

Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, parti që kreun e saj e kishte komandat të luftës së fundit, e quan këtë, sulm në vlerat e UÇK-së.

“Po të ishte një qeveri normale është dashur të shkarkohet menjëherë ministrja Gërvalla, por fatkeqësisht në kemi një qeveri turiste që çdo gjë që është ndërtuar me mund e sakrificë po e hedhin poshtë”, kishte deklaruar Lekaj.

Nëse për asgjë, dorëheqja të paktën duhet të bëhet për ato familje që i kanë humbur familjarët e tyre gjatë luftës, thotë Hisen Berisha nga PDK.

“Dorëheqja është akt moral dhe krejt varet nga këndi që e sheh ministrja. Kjo ministre dhe vetë Qeveria nuk është ky gabimi më i madh që e kanë bërë. Prezantimi i tyre nëpër botë po i bëjnë dëme të mëdha Kosovës’’, ka thënë Berisha.

Për postimin e ministres Gërvalla dhe reagimet që nxiti, RTV Dukagjini ka pyetur edhe Ministrinë e Punëve të Jashtme, por ata nuk janë përgjigjur.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika