Këshilli i Etikës i UP-së merr vendim për profesorin Xhevat Krasniqi, i cili dyshohet për ngacmim seksual

Këshilli i Etikës i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” ka marrë vendim për rastin e profesorit Xhevat Krasniqi

Këshilli i Etikës i Universitetit të Prishtinës ka vendosur sot [ e martë] në lidhje me profesorin e rregullt të Fakultetit të Edukimit, Xhevat Krasniqi, i denoncuar për ngacmim seksual nga 27 studente të Fakultetit të Mjekësisë.

Disa media vendore kanë raportuar se Këshilli i Etikës i ka rekomanduar Rektoratit të UP-së pezullimin e punës së Xhevat Krasniqit, sipas kornizës normative përkatëse, derisa të përfundojnë veprimet hetuese nga ana e prokurorisë se shtetit.

Dy anëtarët e Këshillit të Etikës, Arben Hajdari dhe Skender Muji kanë refuzuar të tregojnë se cili është vendimi i marrë gjatë mbledhjes së sotme të KE-së për profesorin Xhevat Krasniqi, raporton Kallxo.com

Ata kanë thënë se vendimin do ta publikojë Rektorati i UP-së.

“Unë mendoj që del tash zyrtarisht vendimi që është marrë kështu që nuk jam i autorizum me thënë asnjë gjë tjetër, besoj që shpejt del lajmi, lajmi zyrtar kur del prej Rektoratit” – ka thënë Hajdari.

“Po, zyrtarisht ka ngelë menaxhmenti i UP-së me publiku (vendimi i KE-së). Na e kena marrë një vendim tashti menaxhmenti e bën publike” – tha Muji.

Ky vendim i KE-së ndaj Krasniqit vjen pas disa mbledhjeve të mbajtura nga ky Këshill, të cilat u shoqëruan edhe me protesta të aktivistëve të Lëvizjes Feministe Studentore dhe të tjerë, të cilët kërkuan përjashtimin e Krasniqit nga Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”.

Ndryshe, Lëvizja Feministe Studentore edhe sot ka ndërmarrë një aksion simbolik, duke vendosur në derën e zyrës së profesorit, Xhevat Krasniqi, disa shirita, me të cilët zyra e tij është cilësuar si skenë krimi.

Ndërsa, të enjten e javës së kaluar kjo Lëvizje ka ndërprerë ligjëratën e profesorit Xhevat Krasniqi, i cili nga disa studente është denoncuar për ngacmim seksual.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika