Klinaku u bën thirrje fëmijëve të veteranëve të ngrenë padi, nëse nuk lirohen nga pagesa e semestrit

Ushtruesi i Detyrës së OVL-UÇK-së, Faton Klinaku, ka kërkuar nga fëmijët e veteranëve të luftës që t’i padisin institucionet përgjegjëse, në rast se nuk lirohen nga pagesa semestrale

Universiteti i Prishtinës "Hasan Prishtina"

Ushtruesi i Detyrës së OVL-UÇK-së, Faton Klinaku, u ka bërë thirrje studentëve të cilët janë fëmijë të veteranëve të luftës, t’u ngrenë padi fakulteteve përkatëse apo Zyrës për Çështje të Kategorive të Dala nga Lufta e UÇK-së, në rast se nuk lirohen nga pagesa e semestrave.

Klinaku ka thënë se Zyra për Çështje të Kategorive të Dala nga Lufta e UÇK-së nuk është duke i kryer obligimet e saj ashtu siç e përcakton ligji.

“Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, selia qendrore në Prishtinë, gjithmonë ka lëshuar vërtetime për lirim nga pagesa e semestrave, dhe këtë është duke e bërë edhe tani”, ka thënë Klinaku.

“Edhe pse Zyra për Çështje të Kategorive të Dala nga Lufta e UÇK-së e ka obligim ligjor ofrimin e shërbimeve për kategoritë e dala nga lufta e UÇK-së, nuk po e realizon këtë për shumë nga ju për shkak të gabimeve teknike”, ka vijuar ai.

Klinaku ka theksuar se shumë studentë po kthehen prapa dhe po orientohen në Prokurorinë Speciale për kopje të aplikacionit, gjë që sipas tij po shkakton vonesa të shumta.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika