Krasniqi: Vepra e Rugovës shërben si dëshmi e një historie unike e politike në botë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, ka kujtuar veprën dhe përkushtimin politik të ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi në përvjetorin e vdekjes së ish-presidentit Ibrahim Rugova ka kujtuar atë për përkushtimin politik dhe përpjekjet e tij për lirinë dhe pavarësinë e vendit.

“Në përvjetorin e vdekjes së ish-presidentit Ibrahim Rugova, kujtojmë përkushtimin e tij politik që la gjurmë në historinë e vendit tonë, në kuadër të përpjekjeve sublime për liri dhe pavarësi”, ka shkruar Krasniqi në llogarinë e tij në Facebook.

Ndërsa, ka theksuar se mbetet e vlerësuar vepra intelektuale, politike e institucionale e Rugovës, që sipas Krasniqit shërben si dëshmi e një historie unike e politike në Evropë dhe botë.

“Vepra intelektuale, politike dhe institucionale e Dr. Ibrahim Rugovës, mbetet e vlerësuar, e çmuar dhe shtetësisë së Kosovës i shërben si dëshmi e një historie unike politike në Evropë dhe botë”, ka vijuar Krasniqi.

Ndryshe, të shtunën e 21 janarit shënohet 17-vjetori i vdekjes së ish-presidentit Ibrahim Rugova.

Shija e redaktorit

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Të fundit nga rubrika