Kryetari i Obiliqit nga radhët e LDK-së, Xhafer Gashi mbështet marshin në mbështetje të ish-krerëve të UÇK-së

Është paralajmëruar tash e disa ditë që të dielën e dy prillit do të marshohet në nder të ish-krerëve të UÇK-së, një ditë para fillimit të gjykimit të tyre në Hagë. Kjo iniciativë është mbështetur edhe nga kryetari i komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi

Kryetari i Komunës së  Obiliqit nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) ka mbështetur marshin e së dielës në  mbështetje të ish-krerëve të UÇK-së.

“Të dielën 02 prill, të gjithë së bashku, marshojmë për drejtësi!”, ka shkruar ai.

Është paralajmëruar tash e disa ditë që të dielën e dy prillit do të marshohet në nder të ish-krerëve të UÇK-së , një ditë para fillimit të gjykimit të tyre në Hagë.

I njëjti do të fillojë të dielën në orën 14;00, nga sheshi “Zahir Pajaziti” në drejtim të sheshit “Skënderbeu”.

3 prilli është data e fillimit të gjykimit ndaj katër ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të akuzuar për krime lufte dhe  krime kundër njerëzimit.

Ish-krerët, ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ish-kryeparlamentarët Kadri Veseli, dhe Jakup Krasniqi, dhe ish-deputeti Rexhep Selimi, akuzohen për burgosje, torturë, vrasje dhe zhdukje me forcë të personave. Për të  gjitha akuzat, të njëjtit janë deklaruar të pafajshëm.

Krimet dyshohet se janë kryer nga marsi i vitit 1998 deri në shtator 1999, në disa lokacione të Kosovës, por edhe në Kukës dhe Cahan të Shqipërisë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika