Kurti merr pjesë në një panel në Shkup, diskutojnë kundër rritjes së ekstremit të djathtë në Evropë

Diskutimi kryesor i panelit ishte jetësimi i zgjerimit të Bashkimit Evropian, avancimi i agjendës socialdemokratike në Ballkanin Perëndimor dhe mobilizimi kundër rrezikut prej frymës në rritje të ekstremit të djathtë në Evropë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, si kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV) ka marrë pjesë në panelin e organizuar nga Fondacioni “Friedrich Ebert” në Shkup të premten dhe të shtunën, ku janë mbledhur partitë simotra të Partisë Socialiste Evropiane (SPD).

Diskutimi kryesor i panelit ishte jetësimi i zgjerimit të Bashkimit Evropian, avancimi i agjendës socialdemokratike në Ballkanin Perëndimor dhe mobilizimi kundër rrezikut prej frymës në rritje të ekstremit të djathtë në Evropë.

“Çështje qendrore e diskutimeve ishte jetësimi i zgjerimit të Bashkimit Evropian marrë parasysh realitetet e reja gjeopolitike, avancimi i agjendës socialdemokratike në Ballkanin Perëndimor dhe mobilizimi kundër rrezikut prej frymës në rritje të ekstremit të djathtë në Evropë”, thuhet në njoftimin e VV-së.

Të pranishëm në këtë takim ishin edhe bashkëdrejtuesit e SPD-së gjermane, Lars Klingbeil, përfaqësues të lartë të partive simotra nga Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Bosnje dhe Hercegovina, Serbia dhe Mali i Zi.

“Gjatë këtyre takimeve, Kryeministrit Kurti ishte i shoqëruar nga Drejtuesi i Sekretariatit për Marrëdhënie Ndërkombëtare të LV-së, njëherit ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku”, thuhet tutje në njoftimin e VV-së.

Shija e redaktorit

Përparësitë e Kosovës si shtet i asocuar në Asamblenë Parlamentare...

Një hap afër anëtarësimit në NATO, kështu së paku po konsiderohet nga politikanët të jetë afruar Kosova, tash që e morri statusin si vend...

Osmani në takim me kryesuesit e KGJK-së dhe KPK-së: Urgjent...

Presidentja Vjosa Osmani priti në takim kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ajo ka pritur në takime...

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

Të fundit nga rubrika