Kurti në Zvicër, pritet të marrë pjesë në Forumin Ekonomik Botëror

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të marrë pjesë në Forumin Ekonomik që do të mbahet në Davos nga data 16-20 janar

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati dhe Ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të marrë pjesë në Forumin Ekonomik Botëror që do të mbahet më 16 janar në Davos-Klosters, Zvicër.

Këtë për portali Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu.

“Po, kryeministri Kurti do të marrë pjesë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos”, thotë Kryeziu.

Në ditën e parë të qëndrimit në Zvicër, Kurti së bashku me ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, shefin e Stafit, Luan Dalipi, këshilltarin Politik për Teknologji të Informacionit, Lulëzon Jagxhiu dhe këshilltaren politike të ministrit të Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Gearda Demiraj, do të jenë folës në Samitin e Investitorëve në Cyrih (Zürich), të organizuar nga Qeveria e Kosovës.

Takimi vjen derisa krizat e shumta po i thellojnë ndarjet dhe po e copëtojnë peizazhin gjeopolitik.

Lufta në Ukrainë dhe pasojat në ekonomi do të sundojnë edhe këtë herë, takimin në alpet zvicerane.

Udhëheqësit duhet të adresojnë nevojat e menjëhershme, duke i hedhur gjithashtu bazat për një botë më të qëndrueshme dhe më elastike deri në fund të dekadës.

Çështjet që pritet të diskutohen janë krizat ekonomike, energjetike dhe ushqimore.

Programi i takimit të 53-të fokusohet në zgjidhjet dhe bashkëpunimin publik-privat për t’i trajtuar sfidat më urgjente të botës.

Në takimin pesëditor që zhvillohet nën moton “Bashkëpunim në një botë të fragmentuar”, priten krerë nga 50 shtete të botës.

Mes tyre, edhe kancelari gjerman, Olaf Scholz, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen dhe kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez.

Priten edhe presidentë të sapozgjedhur si presidenti koreano-jugor, Yoon Suk-yeol, ai kolumbian, Gustavo Petro dhe presidenti filipinas, Ferdinand Marcon Jr. Nga SHBA vjen  ngarkuari i presidentit Biden për klimën, John Kerry dhe e ngarkuara për tregtinë, Katherine Tai.

Nga Rusia nuk ka asnjë pjesëmarrës. Forumi i ndërpreu marrëdhëniet pas sulmit rus mbi Ukrainë.

Edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, do të marrë pjesë në Forumin Ekonomik Botëror që do të mbahet më 16-20 janar.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika