Kurti për marrëveshjen e targave: Hap rrugën për bisedime intensive që çojnë në normalizim të plotë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka shprehur mirënjohjet e tij ndaj ambasadorit të SHBA-së në Kosovë, Hovenier gjersa ka theksuar se dakordimi i mbrëmshëm hap rrugën për bisedime intensive që çojnë në normalizim të plotë të marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se pajtueshmëria e mbrëmshme i hap dyert bisedimeve për normalizimin e plotë të marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Ky postim i Kurtit vjen pas arritjes së marrëveshjes për targa në mes Kosovës dhe Serbisë, mbrëmjen e të mërkurës, ndonëse të njëjtës, në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës, Kurti iu referua si dakordim dhe jo marrëveshje. Sipas Kurtit, nuk është koha për ambicie të vogla, por për hapa të mëdhenj.

“Nuk ka kohë për ambicie të vogla, është koha për hapa të mëdhenj. Pajtueshmëria e djeshme hap rrugën për bisedime intensive për normalizimin e plotë të marrëdhënieve me Serbinë bazuar në Propozimin e BE-së të mbështetur nga Franca, Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, ka deklaruar Kurti.

Krahas kësaj, ai ka shprehur mirënjohjet e tij ndaj ambasadorit të SHBA-së në Kosovë, Hovenier për rolin, mbështetjen dhe përkushtimin e tij.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës se ndonëse çështja e targave është një çështje teknike, pasojat e së njëjtës janë më shumë politike. Sipas tij, ajo e mbrëmshmja nuk paraqet një marrëveshje, por një dakordim.

Kurti për marrëveshjen e targave: Është dakordim, por nuk është marrëveshje

Kryediplomati evropian, Josep Borell, ka bërë të ditur se është arritur një marrëveshje në mes Kosovës dhe Serbisë lidhur me çështjen e targave.

Më herët të mërkurën filloi takimi trepalësh në mes të përfaqësuesit të Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak dhe kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, takim ky nga i cili u arrit marrëveshje.

Borrell ka bërë të ditur se Serbia do të ndalojë lëshimin e targave me emërtimet e qyteteve të Kosovës, kurse Kosova do të ndërpresë veprimet e mëtejshme në lidhje me riregjistrimin e automjeteve.

Arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi për çështjen e targave

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika