Kurti: Sakrifica e Pavarësia ia vlejti, sot shteti është më i zhvilluar se kurdoherë më parë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në adresimin e mbledhjes së qeverisë ka thënë se çlirimi dhe sakrifica e shumë gjeneratave për Pavarësinë e Kosovës ia vlejti, pasi siç thotë ai, vendi tani është më i zhvilluar më shumë se asnjëherë më parë.

Sipas shefit të ekzekutivit, ekonomia e Kosovës po vazhdon të rritet, ndërsa shteti po bëhet më i zhvilluar.

“Krahasuar me katër vjet më herët, e kemi sivjet 50 për qind më të lartë bruto produktin vendor. Qytetarët janë më të lirë, shteti është më i pavarur dhe më i zhvilluar se kurdoherë më parë, demokracia është përherë më e shëndoshë e qeverisja po bëhet përherë e më e mirë. Çlirimi, sakrifica gjithëkombëtare ndërgjenerata, pavarësia, ia kanë vlejtur sot, si në aspektin e ekonomisë, ashtu edhe demokracisë. Puna jonë vazhdon”, ka thënë Kurti.

Kurti falënderoi institucionet që u morën me organizimin e përvjetorit jubilar të Ditës së Çlirimit, teksa shprehur mirënjohje dhe nderime “për të gjithë ata që sakrifikuan për liri”.

Ai falënderoi aleatët e Kosovës që ndaluan okupimin serb në popullin e Kosovës gjatë viteve të 99-ta.

“Asnjëherë nuk është mjaftueshëm për t’i shprehur mirënjohjet tona për të gjithë ata që sakrifikuan për liri, lavdi u jemi përjetësisht falënderues edhe aleatëve ndërkombëtarë. Ne mbledhje po vij nga takimi me William Walker, ky njeri i jashtëzakonshëm, ishte ai që ngriti zërin për padrejtësinë në vendin tonë”, ka theksuar Kurti.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika