Kurti viziton Shoqatën e ish-të burgosurve politikë

Në kuadër të 42-vjetorit të demonstratave të 1981-ës, kryeministri Kurti ka vizituar Shoqatën e ish-të burgosurve politikë. Në këtë vizitë, kreu i ekzekutivit është pritur nga kryetari i shoqatës, Shefik Sadiku dhe anëtarë të kryesisë së kësaj shoqate

Kryeministri Kurti në vizitë tek Shoqata e ish të burgosurve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka vizituar Shoqatën e ish-të burgosurve politikë në 42-vjetorin e demonstratave të vitit 1981.

Kurti është mirëpritur nga kryetari i shoqatës, Shefik Sadiku dhe anëtarë të kryesisë së kësaj shoqate.

Në këtë përvjetor të demonstratave që shënuan fillimin e një procesi që çoi deri në zhbërjen e Jugosllavisë e deri në çlirimin e vendit, ata kujtuan e rikujtuan ngjarjet dhe rrugën që ato trasuan.

Pamje nga vizita

“Demonstratat e vitit 1981, që nisën si protestat spontane të studentëve për kushte të dinjitetshme dhe trajtim të barabartë, shpejt morën mbështetjen edhe të punëtorëve dhe mbarë popullit, që së bashku kërkonin liri, drejtësi, të drejta, Republikë e Vetëvendosje”, thuhet në njoftimin e Kryeministrisë.

Në këtë vizitë, kreu i ekzekutivit ka theksuar se forca, guximi dhe organizimi i studentëve, rinisë dhe punëtorëve “atëbotë përballë shtypjes së dhunshme dhe padrejtësisë sistematike janë shembull i vetëdijes që duhet ndjekur për çdo ditë dhe përkujtuar për çdo vit”.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika