Lëndohet një person dhe tre asfiksohen nga zjarri në Tetovë

Kryetari i Këshillit të Komunës së Tetovës ka njoftuar mbi gjendjen pas zjarrit të shpërthyer në Tetovë, rrethanat e të cilit nuk janë bërë të ditura akoma

Një person është lënduar, ndërsa tre të tjerë kanë pësuar asfiksim nga zjarri i sotëm që shpërtheu në një fabrikë në Tetovë, ka bërë të ditur Gazmend Ibishi, përgjegjës nga Ndihma e Shpejtë në Tetovë, gjersa ka theksuar se të gjithë ata janë në gjendje stabile dhe jashtë rrezikut për jetë.

“Deri tani kemi pasur tre raste me asfiksim, që kanë humbur pak oksigjenin në terren. Nuk kanë qenë në gjendje të rëndë, vetëm i kemi transportuar deri në repartin e internos, kanë marrë ndihmë”, ka deklaruar ai.

Kryetari i Këshillit të Komunës së Tetovës, Besar Durmishi ka thënë se zjarri ka kapluar vetëm një fabrikë e cila ka prodhuar material ndërtimor.

Ai ka bërë të ditur se zjarri ka filluar rreth orës 9:00 të mëngjesit dhe ndërkohë, zjarrfikësit e Tetovës janë duke u ndihmuar nga njësitë e Gostivarit, Shkupit dhe helikopterët e ushtrisë për shuarjen e zjarrit.

Përmes Radio Dukagjinit, Durmishi ka bërë apel që qytetarët të qëndrojnë në shtëpi, ngase nuk dinë se çfarë kimikatesh janë djegur dhe si mund të ndikojë tymi te qytetarët. Njëherësh, ai u thotë qytetarëve të vendosin maskat për çështje sigurie.

“Fatmirësisht në zonën përreth fabrikave nuk ka banorë. Kemi vetëm dëme materiale”, ka thënë Durmishi për Radio Dukagjinin.

Gjithashtu, Tetova ka ndaluar procesin mësimor si shkak i këtij incidenti.

Durmishi ka bërë të ditur për Radio Dukagjinin se do të flasë më detajisht për rrethanat e zjarrëvënies pas inspektimit të plotë të policisë së vendit.

Drejtori i Qendrës për Menaxhim me Kriza, Stojançe Angelov, ka bërë të ditur se  helikopteri i cili ka arritur tashmë në Tetovë, do të tentojë të pengojë përhapjen e zjarrit në pjesën ku ruhen lëndët shpërthyese.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

FES të hënën publikon draft-statutin e Asociacionit

Fondacioni Friedrich Ebert (FES), të hënën e 30 janarit, do të prezantojë draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës...

Plagosja e nënës dhe vajzës në Fushë Kosovë – Si...

Një plagosje ndodhi të shtunën rreth orës 11:45 në rrugën ‘Besa Besë’ në Fushë Kosovë, ku nënë e bijë u plagosën nga një i...

Osmani: Jemi 280 mijë euro minus prej fundit të dhjetorit

Fakti që Federata e Futbollit të Kosovës nuk është licencuar ende, po i sjell dëme financiare FC Prishtinës. Kështu ka deklaruar drejtori i kësaj skuadre,...

Të fundit nga rubrika