Logoja e Twitter shitet për 100 mijë dollarë në ankand

Në San Fracisko është mbajtur ankand për qindra artikuj në selinë qendrore të Twitter

Një statujë e një logoje në Twitter

Sapo ka përfunduar një ankand për qindra artikuj në selinë qendrore të Twitter në San Francisko.

Një statujë e logos së famshme të platformës ka pretenduar se është artikulli më i shtrenjtë i shitur, me vlerë 100,000 dollarë (81,000 £).

Shikuesit në internet vunë re se disa nga artikujt e përdorur nuk ishin të volitshëm, pasi ato shiteshin për më shumë sesa për shitje me pakicë.

Shitja vjen pasi pronari Elon Musk ul kostot në Twitter pas blerjes së tij prej 44 miliardë dollarësh të kompanisë vitin e kaluar.

Që nga marrja e detyrës në fund të tetorit, Musk ka pushuar nga puna rreth gjysmën e stafit prej 7,500 të kompanisë.

Ai gjithashtu u ka dhënë fund shumë përfitimeve të Twitter, si ushqimet falas.

Heritage Global Partners, administratori i ankandit, nuk publikoi rezultatet përfundimtare të ankandit, por BBC ka mbledhur disa çmime pak para mbylljes.

Një mbjellës 190 cm (6 këmbë) në formën e një simboli @ përfundoi afër 15,000 dollarë (12,160 £).

Një mbjellës në formë si simboli @

Kishte gjithashtu një tavolinë sallë konferencash prej druri të rikuperuar me porosi që mbyllej afër 10,500 dollarë (8,510 £).

Tavolinë prej druri në zyrën e Twitter

Nga ish-bari i tij i kafesë, Twitter shiti një makinë ekspres të nivelit të lartë La Marzocco Strada 3, me pakicë 30,000 dollarë (24,300), për rreth 13,500 dollarë (10,940 £).

Një aparat ekspres La Marzocco i nivelit të lartë

Në pjesën e poshtme, telefonat e altoparlantëve të thirrjeve të konferencës Polycom kushtonin rreth 300 dollarë.

Telefon Polycom

Një komplet tavoline ergonomike në këmbë ende në kuti po kërkonte të merrte pothuajse të njëjtën gjë me dy orë të mbetura për ofertën.

Por disa artikuj dukej se shiteshin për më shumë se vlera e tyre në rrugë – një karrige Eames e formuar me kompensatë nga stilisti Herman Miller që zakonisht shitet me pakicë për 1195 dollarë shkoi për të paktën 1400 dollarë.

Musk shkroi në Twitter në nëntor se kompania kishte parë një “rënie masive të të ardhurave” pas largimit të disa reklamuesve.

Ai gjithashtu paralajmëroi se firma mund të falimentonte.

Twitter dyshohet se ka dështuar të paguajë qiranë në zyrat anembanë globit, duke përfshirë qendrën e tyre në San Francisko, ku pronari i tyre po padit për mospagesë.

Nick Dove, një përfaqësues i Heritage Global Partners, kompania që administron ankandin, i tha revistës Fortune se shitja nuk kishte të bënte fare me rimbursimin e kostove për blerjen prej 44 miliardë dollarësh.

“Nëse dikush me të vërtetë mendon se të ardhurat nga shitja e disa kompjuterëve dhe karrigeve do të paguajnë për malin atje, atëherë ai është një budalla,” tha ai.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

Të fundit nga rubrika