Macron: Autoritetet ruse duhet të përgjigjen për krimet në Bucha

Autoritetet ukrainase kanë pohuar se, teksa forcat ruse po largoheshin nga rrethi i Kievit, në Bucha, më shumë se 200 persona janë varrosur në një varrezë masive.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, për agresionin Ukrainë-Rusi, është pozicionuar si ndërmjetës për paqe.

“Pamjet që na arrijnë nga Bucha, një qytet i çliruar pranë Kievit, janë të padurueshme. Në rrugë, qindra civilë të frikësuar, të vrarë. Dhembshuria ime për viktimat, solidariteti im për ukrainasit. Autoritet ruse duhet të përgjigjen për këto krime”, ka thënë Macron në llogarinë e tij në Twitter.

Liderët botërorë dënuan krimet në Bucha. Zevëndëskancelari gjerman, Robert Habeck, ka thënë: “Ky krim i tmerrshëm lufte nuk mund të mbetet pa përgjigje. Unë mendoj se kërkohet forcimi i sanksioneve. Kjo është ajo që po përgatisim me partnerët tanë të Bashkimit Evropian.”

Ndërsa, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka thënë se është e tmerruar nga krimet në zonat që Rusia po tërhiqet. Ajo ka theksuar se një hetim i pavarur është i nevojshëm, dhe se autorët e krimeve të luftës do të mbahen përgjegjës.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika