Magjepsja ndaj shpatave legjendare

A nuk do të pritej që teknikat e falsifikimit të shpatës të përmirësoheshin me kalimin e kohës, duke i bërë kështu tehet më të reja më të mira? Se pse kaq shumë prej këtyre epikave i portretizojnë reliket e lashta si shumë më të larta se homologët e tyre të ditëve tona, përgjigja mund të gjendet në historinë anglo-saksone

Skenë nga Game of Thrones

Nga Game of Thrones te Beowulf, ne kemi qenë prej kohësh të magjepsur nga tehët e lashtë. Quinn Hargitai eksploron lidhjen e dashurisë së letërsisë me armët vdekjeprurëse për BBC Culture.

Arthur kishte Excalibur. Bilbo kishte Sting. Arya Stark ka gjilpërën e saj. Në shumë mënyra, këto tehe janë bërë po aq ikonike sa edhe pronarët e tyre, gjë e cila rrjedhimisht shtron pyetjen se pse në një botë moderne në të cilën armë të tilla të lashta janë bërë praktikisht të vjetruara, shpatat kanë ende fuqinë për të frymëzuar një frikë të tillë?

Që nga botimi i tij në 1949, “Heroi me një mijë fytyra” i Joseph Campbell-it ka pasur studiues që mbajnë deri në dritë heronjtë më të njohur të letërsisë, duke kërkuar modele dhe tipare të përbashkëta që tregojnë ‘udhëtimin e heroit’. Ndërsa, pjesa më e madhe e shqyrtimit është rrotulluar rreth vetë heronjve, shpatat legjendare që ata mbanin kanë arritur të gdhendin një vend po aq të paharrueshëm në zemrat e lexuesve.

Arya Stark përdor gjilpërën e vogël por të fuqishme, një dhuratë nga Jon Snow

Duke parë “A Song of Ice and Fire”, epikën e preferuar të fantazisë së këtij brezi, e njohur ndoshta më mirë përmes homologut të saj televiziv “Game of Thrones”, ne shohim që autori George RR Martin ka marrë me padurim pishtarin në kanunin e mbushur me tehe të letërsisë. Nga shpata e madhe gjigante e Ned Stark, “Ice”, te dritat e profetizuara flakëruese, Martin u ka ofruar fansave një stuhi të vërtetë shpatash për t’u fiksuar.

Sekretet mistike të çelikut valyrian që humbasin në kohë, ngjajnë me mitologjitë e vjetra arkaike

Siç e dinë tashmë fansat e mprehtë të “Game of Thrones”, ndonëse ka shpata të panumërta të shfaqura përgjatë serialit, vetëm një pjesë e vogël konsiderohen mjaft të rëndësishme sa për t’u dhënë një emër. “Blades of Valyrian Steel”, si “Longclaw” i Jon Snow, “Oathkeeper” e Brienës së Tarth-it dhe “Heartsbane” e Samwell Tarly kanë spikatur në seri për falsifikimin e tyre të hollë, skajet përjetësisht të mprehta dhe funksionin e tyre si simbole statusi. Ndonëse një detaj në dukje i tepërt, drejtuesit e shfaqjes kanë theksuar një pikë të veçantë, duke vënë në dukje të gjitha rastet kur këto tehe kanë ndryshuar duart gjatë rrjedhës së serialit. Disa janë shkrirë dhe riformuar, vjedhur ose dhënë si shenja besnikërie. Meqenëse çeliku valyrian u zbulua se ishte një nga substancat e pakta që mund të vriste “White Walkers”, duke mbajtur gjurmët se kush ka një teh të bërë prej tij.

Ndonëse do të dukej e kujdesshme thjesht të krijoheshin më shumë tehe prej çeliku valyrian, metodat e falsifikimit të këtyre teheve u humbën me keqardhje pas Dënimit të Valyria, një ngjarje misterioze apokaliptike që të kujton mbytjen e Atlantidës. Megjithëse Martin lavdërohet shpesh për kundërshtimin e tij ndaj tropeve tipike të zhanrit, sekretet mistike të çelikut valyrian që humbasin në kohë, kthehen në mitologjitë e vjetra arkaike.

Prirja për të lashtën, besimi se reliket e epokave të shkuara janë më të larta se ato të ditëve të sotme, ka qenë prej kohësh një temë e përsëritur në letërsinë epike. Në serinë “Lord of the Rings”, JRR Tolkien e bën të qartë se të gjitha briskat më të mirë, “Narsil”, “Sting” dhe “Glamdring” u farkëtuan nga Elfët e Epokës së Parë, mijëra vjet përpara ngjarjeve kryesore të historisë.

Sekreti se si të farkëtohet çeliku valyrian, një nga materialet e vetme që mund të vrasë White Walkers, i ka humbur koha

Por trendi nuk fillon aty. Duke u kthyer te Beowulf, një nga veprat më të hershme të gjuhës angleze, mund të shihet e njëjta konventë në punë. Në betejën kulmore kundër nënës monstruoze të Grendel, Beowulf zbulon se ai është në gjendje të presë lëkurën e saj ndryshe të papërshkueshme vetëm me ndihmën e një shpate të lashtë që gjen të varur në mur. Kur doreja e shpatës vlerësohet më vonë, mësojmë se gdhendjet e saj e datojnë atë në një kohë kur një racë “gjigandësh” u shkatërruan nga një përmbytje e furishme.

Pra, pse një dashuri e tillë për të gjitha gjërat e lashta? A nuk do të pritej që teknikat e falsifikimit të shpatës të përmirësoheshin me kalimin e kohës, duke i bërë kështu tehet më të reja më të mira? Pse kaq shumë prej këtyre epikave i portretizojnë reliket e lashta si shumë më të larta se homologët e tyre të ditëve tona? Përgjigja mund të gjendet në historinë anglo-saksone.

Shpata dhe statusi

Pas rënies së Romës, anglo-saksonët e gjetën veten duke jetuar në një botë të mbushur me mbetje të lavdisë së mëparshme të perandorisë. Në tekstet e vjetra angleze, shkrimtarët e hershëm anglo-saksonë shpesh iu referuan këtyre mbetjeve të mrekullueshme si “euld enta geweorc”, ose “vepra e vjetër e gjigantëve”.

Aftësia e një shpate për të duruar me kalimin e kohës nuk është thjesht një konventë mitike.

Glamdring i Gandalfit u falsifikua nga Elfët e Epokës së Parë

Epërsia e këtyre shpatave më të vjetra pasqyron një perceptim se kohët e vjetra ishin të mbushura me një magji që është zbehur, ndërsa qytetërimi ka përparuar; ato janë relike që shërbejnë si një testament për një botë mitike të humbur nga koha. Banorët e Westeros i shohin mbetjet e Valyria në të njëjtën mënyrë që anglo-saksonët i shikonin rrënojat e Romës.

Megjithatë, aftësia e një shpate për të duruar me kalimin e kohës nuk është thjesht një konventë mitike. Krahasuar me armët më të lashta si shtizat dhe sëpatat, shpatat zakonisht kërkonin një farkëtar më të aftë për t’i farkëtuar, që do të thotë se ato shpesh ndërtoheshin për t’i qëndruar kohës. Përveçse ishin më të shtrenjta për t’u prodhuar, shpatat kërkonin gjithashtu një stërvitje më të madhe për t’u përdorur siç duhet, që do të thotë se ato shpesh ishin të rezervuara për grada më të larta ushtarake ose për ato të një klase të ngritur shoqërore.

Rezultati ishte se shpata dhe statusi i dikujt ishin “një litar në nyjë të pazgjidhur”. Njëjtë ka qenë edhe në letërsi. Nxjerrja e shpatës nga guri nga mbreti Arthur e shënoi atë si mbretin e ligjshëm të Britanisë. Aftësia e Harry Potter dhe Neville Longbottom për të prodhuar shpatën e Godric Gryffindor nga Sorting Hat i identifikon ata si “Gryffindors të vërtetë”. Këto shpata priren të kenë mendjen e tyre, duke zgjedhur vetëm t’u paraqiten atyre që konsiderohen të denjë për t’i mbajtur ato.

“Lightbringer”, tehu më misterioz dhe i pakapshëm i Game of Thrones. Në serinë e fundit, Lightbringer do të luajë një rol kritik sepse pamja e tij do të identifikojë heroin e profetizuar të Game of Thrones, “Princi që u premtua”, ashtu si shpata në gur identifikonte Arthurin. Megjithëse ka mbetur dukshëm i munguar gjatë pesë librave dhe shtatë serialeve televizive, ne kemi arritur të mësojmë shumë rreth tehut nëpërmjet Priftëreshës së Kuqe, Melisandre e cila e përshkruan atë si një shpatë djegëse që do të nxirret nga flaka, nga e vërteta e Westeros-it.

Një teh zjarri do të thotë më shumë sesa thjesht status, por një fuqi e mbushur nga një forcë hyjnore.

Nocioni se Lightbringer do të jetë një shpatë zjarri shton një shtresë edhe më të thellë aludimi. Ne kemi parë shpata flakëruese të shfaqen në përralla nga burime të vjetra sa Bibla; pasi Adami dhe Eva janë dëbuar nga parajsa, portat e Edenit ruhen nga një engjëll që tund një shpatë flakëruese. Shpata e zjarrit është rishfaqur në mitologji që atëherë, më e ngjashme me Lightbringer ndoshta është tehu Dyrnwyn nga traditat mesjetare të Uellsit, i cili u tregua për t’u ndezur në një shfaqje verbuese vetëm kur kapej nga pronari i saj i ligjshëm. Nëse Lightbringer do të ndjekë këtë konventë të veçantë, ndoshta ne e kemi parë tashmë atë në ekran por ende jo në duart e pronarit të tij të ligjshëm.

Aftësia e Neville Longbottom për të prodhuar Shpatën e Gryffindorit gjatë Betejës së Hoguortsit tregoi se ai ishte një “Gryffindor i vërtetë”

Në secilin rast, një teh zjarri nënkupton më shumë sesa thjesht status, por një fuqi të mbushur me një forcë hyjnore. Të përdorësh një shpatë të tillë tregon se luftëtari mbështetet nga ndonjë hyjni.

Qoftë për shkak të lidhjeve të saj me statusin, për shkak të kohërave të kaluara ose përfaqësimit të hyjnores, shpata ka arritur të qëndrojë si një nga simbolet më të çmuara të njerëzimit. Edhe tani që përdorimi i shpatave në botën reale është zvogëluar, ne ende grumbullohemi te tregimet e heronjve të guximshëm që marrin një teh dhe vrasin kafshë në një tokë të largët. Për më tepër, shpatat e tregimeve moderne si “Game of Thrones” ende na magjepsin me të njëjtat veti mistike të atyre të shkruara rreth mijëra vjet më parë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika