Maqedoni: Qeveria po bën presion ndaj grevistëve të arsimit

Nedellkov akuzon Qeverinë për presionin që po u bën grevistëve

Jakim Nedellkov, kryetar i SASHK-ut

Kryetari i Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Maqedonisë, Jakim Nedellkov u shpreh se qeveria po bën presion ndaj grevistëve, duke përdorur mënyra të ndryshme ligjore dhe deklarative.

Nedellkov tha se qeveria duke përdorur presionin, ka kërkuar se me çfarë akti juridik është ndaluar procesi arsimor në Maqedoni, duke publikuar aktin juridik të SASHK për grevë të përgjithshme.

Po ashtu, theksoi se qeveria me presion është shprehur se ndaj grevistëve do të paguhen vetëm kontributet.

Ndërsa, kjo sipas Nedellkov, nuk është e mundshme, për shkak se e drejta e grevës është e mbrojtur me marrëveshjen kolektive dhe me ligj.

Në fund u shpreh se greva do të vazhdojë deri sa të arrijnë marrëveshje me kompetentët, për rritjen e pagës së mësimdhënësve dhe edukatoreve në çerdhe.

Maqedoni: SASHK-u vazhdon grevën në arsim

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika