Maqedoni: Qeveria po bën presion ndaj grevistëve të arsimit

Nedellkov akuzon Qeverinë për presionin që po u bën grevistëve

Jakim Nedellkov, kryetar i SASHK-ut

Kryetari i Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Maqedonisë, Jakim Nedellkov u shpreh se qeveria po bën presion ndaj grevistëve, duke përdorur mënyra të ndryshme ligjore dhe deklarative.

Nedellkov tha se qeveria duke përdorur presionin, ka kërkuar se me çfarë akti juridik është ndaluar procesi arsimor në Maqedoni, duke publikuar aktin juridik të SASHK për grevë të përgjithshme.

Po ashtu, theksoi se qeveria me presion është shprehur se ndaj grevistëve do të paguhen vetëm kontributet.

Ndërsa, kjo sipas Nedellkov, nuk është e mundshme, për shkak se e drejta e grevës është e mbrojtur me marrëveshjen kolektive dhe me ligj.

Në fund u shpreh se greva do të vazhdojë deri sa të arrijnë marrëveshje me kompetentët, për rritjen e pagës së mësimdhënësve dhe edukatoreve në çerdhe.

Maqedoni: SASHK-u vazhdon grevën në arsim

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika