Maqedonia e Veriut shpall 5 diplomatë rusë persona non grata

Ambasadorit të Federatës së Rusisë në Maqedoninë e Veriut, i është dorëzuar një notë diplomatike, sipas së cilës, pesë diplomatë të saj janë shpallur persona “non grata”.

Sipas informacioneve nga Ministria e Punëve të Jashtme, diplomatët rusë kanë kryer aktivitete në kundërshtim me Konventën e Vjenës për Marrëdhënie Diplomatike.

“Diplomatët rusë do të duhet të largohen nga territori i Republikës së Maqedonisë së Veriut në pesë ditët e ardhshme”, thuhet në njoftimin e MPJ-së maqedonase.

Në maj të vitit të kaluar, kjo ministri ka shpallur “non grata” edhe diplomatin rus Sergej Aleksandroviç Bazdikin.

Maqedonia e Veriut shpall 'non grata' diplomatin rus! Presidenti Pendarovski: Ka arsye për dëbimin, për shkak të natyrës së çështjes nuk mund të komentoj - Shqiptarja.com
Diplomatin rus, Sergej Aleksandroviç Bazdikin.

Sipas nenit 9 të Konventës së Vjenës, “shteti në të cilin është akredituar diplomati mund në çdo kohë dhe pa ndonjë detyrim, të shpjegojë vendimin e tij, të informojë shtetin akreditues se drejtuesi ose ndonjë anëtar i stafit diplomatik të misionit është person “non grata” (i padëshiruar) ose ndonjë anëtar tjetër i stafit të misionit është i padëshiruar”.

Arsyeja për shpalljen e tij, si person i padëshiruar, kishte të bënte me veprime që nuk përputhen me sjelljen e pritur nga ana e një diplomati të huaj, që shërben në një vend mikpritës.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika