Masakra e Dubravës – Kurti bashkë me qindra të mbijetuar bëjnë homazhe në nderim të viktimave

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kryeparlamentari Glauk Konjufca, dhe qindra të mbijetuar e familjarë të tyre kanë bërë homazhe në vendin ku ndodhi masakra e Dubravës në 24-vjetorin e saj. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjithashtu ka përkujtuar masakrën duke e cilësuar atë si një nga krimet më të tmerrshme të regjimit serb në vitin 1999. Drejtësia për viktimat dhe të mbijetuarit është përmendur si triumfi i së vërtetës

Në 24-vjetorin e masakrës në Burgun e Dubravës, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kryeparlamentari Glauk Konjufca e qindra të mbijetuar e familjarë të tyre, kanë bërë homazhe pikërisht në vendin ku ka ndodhur ngjarja.

Edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka përkujtuar 24-vjetorin e masakrës së Dubravës, duke thënë se kjo masakër është ndër krimet më të tmerrshme të regjimit kriminal serb në vitin 1999.

Presidentja Osmani ka shtuar se drejtësia për viktimat dhe të mbijetuarit do të jetë triumfi i së vërtetës.

Në këtë masakër ishin vrarë rreth 117 persona dhe ishin plagosur rreth 200 të tjerë, shumica të nacionalitetit shqiptar.

Kjo masakër zgjati disa ditë, përkatësisht nga 19 deri më 24 maj 1999.

 

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika