Mbahen konsultimet politike në mes të MPJD-së të Kosovës dhe asaj të Holandës

Në konsultimet politike në mes të MPJD-së të Kosovës dhe të Holandës u diskutua për procesin e integrimit të Kosovës në organizata tjera ndërkombëtare

Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës (MPJD) ka mbajtur konsultimet politike të hënën në Hagë me Ministrinë e Punëve të Jashtme të Holandës.

Kjo mbledhje në mes të dy dikastereve u mbajt nën drejtimin e zëvendësministrit Kreshnik Ahmeti dhe zëvendësministres, Anita van den Ende.

“Përgjatë konsultimeve u vlerësua ngritja e ndërveprimit ekonomik dhe tregtar mes ekonomive të të dyja vendeve dhe u shqyrtuan mundësitë për lehtësimin e mëtutjeshëm të këtyre zhvillimeve”, thuhet në njoftim.

Zëvendësministri Ahmeti falënderoi zëvendësministren Ende për mbështetjen e Holandës ndaj Kosovës në kalimin e fazës së parë në Këshillin e Evropës.

Poashtu në këtë takim u diskutua edhe për procesin e integrimit të Kosovës në organizata tjera ndërkombëtare.

Përveç tjerash thuhet se u diskutua edhe për agresionin e paprovokuar të Rusisë mbi shtetin e Ukrainës dhe rëndësinë e vendosjes së sanksioneve kundër saj.

Shija e redaktorit

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Apeli në Hagë rrit dënimet për dy bashkëpunëtorë të Millosheviqit

Gjyqtarët e apelit të OKB-së rritën ndjeshëm dënimet e dy bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Serbisë, Sllobodan Millosheviq, duke i konsideruar ata përgjegjës për përfshirje...

Raportimi nga veriu, gazetarët tregojnë eksperiencat e tyre në “Radar”

Raportimi nga e premtja në komunat në veri të vendit ishte një tjetër sfidë për gazetarët në Kosovës. Në mesin e provokimeve, të sharave,...

Të fundit nga rubrika