Mehmetaj: Asociacioni ligj i Kosovës, është i votuar në Kuvend

Analisti, Lirim Mehmetaj, ka thënë se Asociacioni është ligj i Kosovës dhe se i njëjti është i votuar në Kuvendin e Kosovës

Analisiti, Lirim Mhemtaj

Analisti, Lirim Mehmetaj, në “Debat Plus” në RTV Dukagjini, ka thënë se në raportin e raportuesës për Kosovën në Këshillin e Evropës, Dora Bakoyannis, përmendet edhe çështja e Asociacionit.

Mehmetaj ka thënë se Asociacioni është ligj i Kosovës.

“Asociacioni është ligj i Kosovës, i arritur me marrëveshjen e vitit 2013 dhe i votuar në Kuvendin e Kosovës”, ka thënë Mehmetaj.

Analisti është shprehur se Këshilli i Evropës (KiE) e ka kusht që shtetet anëtare ta zbatojnë dhe se sipas, zbatimi i këtij ligji nënkupton themelimin e Asociacionbit

Kujtojmë që të martën e 16 prillit shumica e deputetëve të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës e kanë mbështetur anëtarësimin e Kosovës në KiE.

Lexo më shumë: Asambleja Parlamentare i thotë “Po” anëtarësimit të Kosovës në KiE

Nga 171 deputetë të pranishëm, për kanë votuar 131, kundër 29, ndërsa 11 kanë abstenuar.

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika