Messi pas fitores ndaj Meksikës: U kthyem tek ata që jemi

Superylli argjentinas ishte personi kyç në fitoren e ekipit të tij ndaj Meksikës me një gol dhe një asist

Lionel Messi

Kur Argjentina kishte më shumë nevojë për të, Lionel Messi e mbajti fjalën e tij dhe nuk la të bllokuar ekipin e tij apo tifozët e tyre, pasi shënoi golin e parë gjatë ndeshjes së tyre vendimtare kundër Meksikës dhe asistoi Enzo Fernandez për golin e dytë dhe definitiv të skuadrës së tij.

Ndeshje, e cila siguroi fitoren e tyre në fund të ndeshjes dhe në prag të eliminimit nga Kampionati Botëror.

Messi kishte disa fjalë inkurajuese për ekipin dhe vendin e tij

Lionel Messi u emërua lojtari i ndeshjes pasi pati një lojë jo aq spektakolare, por efektive, në të cilën disa lojëra të tij individuale i lejuan Argjentinës të siguronte fitoren në një ndeshje vendimtare për të mbajtur gjallë shanset e saj për të fituar Kupën e Botës.

Lionel Messi u emërua lojtari i ndeshjes

Gjatë intervistës së tij pas ndeshjes, Messi ka thënë se ishte një lojë e komplikuar kundër Meksikës, që ka një ekip që luan mirë dhe ka një trajner të mirë, për shkak se sipas tij, ata kanë aftësi të mira në trajtimin e topit dhe nuk kanë frikë të fitojnë në kohë të posedimit.

“Në pjesën e parë luajtëm ashtu siç duhej, me shumë intensitet, më pas në pjesën e dytë u vendosëm në fushë dhe filluam të preknim topin në të gjithë fushën, pasi u kthyem tek kush jemi. Pastaj rezultati sjell eufori për shkak të nevojës që kishim, duhej të merrnim fitoren për t’u vendosur”, është shprehur Messi, raporton Marca.

Messi barazoi Maradonën në golat e Kupës së Botës

Goli i Lionel Messit kundër Meksikës ishte i 8-ti i tij në 21 ndeshje në Kupën e Botës, të njëjtin numër që argjentinasi i ndjerë, Diego Armando Maradona, pati në Kupat e Botës.

Dallimi është se Maradona arriti të sigurojë një titull të Kupës së Botës për vendin e tij në 1986 dhe arriti në finale në 1990, ndërsa Messi ka kaluar në finale vetëm në 2014, por fatkeqësisht humbi nga Gjermania, ashtu si Maradona në Itali.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika