Meta takohet me Pahorin: Përkushtimi i tij për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi është i sinqertë

Ilir Meta takohet me Pahor

Ish-Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta është takuar në Slloveni me ish-Presidentin e këtij shteti Borut Pahor. Ky i fundit pritet që të ndërmjetësoj dialogun Kosovë Serbi që nga shtatori.

Meta ka dhënë detaje nga ky takim në një intervistë për Radio Dukagjinin duke theksuar se përkushtimi i Pahor-it për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi është i sinqertë.

Intervista e plotë nga gazetarja Drilona Shala:

Shala: Z. Meta, keni njoftuar pёrmes njё shkrimi nё Facebook se gjatё qёndrimit nё Slloveni keni pasur njё takim me ish presidentin Borut Pahor i cili tashmё zyrtarisht kanidon pёr pozitёn e tё dёrguarit tё posaҫёm tё BE-se pёr dialogun Kosovё-Serbi, si pasues i Miroslav Lajҫak. Pohoni qё keni diskutuar edhe pёr dialogun. Cilat ishin qёndrimet e Pahor pёr kёtё proces, si e ka parё ai deri tash zhvillimin e dialogut dhe sa optimist ёshtё qё mund ta qoi pёrpara si proces nёse merr detyrёn e tё dёrguarit special tё BE-sё?

Meta: “Qëndrimi im sa i takon dialogut Kosovё-Serbi ёshtё i qartё edhe unё i qёndroj totalisht pranimit nga tё dyjat tё marrёveshjes sё Brukselit dhe aneksit shoqёrues tё saj. Nuk mund tё them asgjё nё emёr tё Presidentit Pahor pёr kёtё ҫёshtje sepse ai pёr momentin ёshtё vetёm njё kandidat zyrtar pёr postin i cili pritet tё jetё shumё shpejtё i hapur pёr zёvendёsim tё Miroslav Lajҫak, dhe normalisht Pahor do t’i ketё qёndrimet e tij. Ai ёshtё njё personalitet me shumё vizion, eksperiencё, i qёndrueshёm, shumё i ҫartё dhe mbi tё gjitha me integritet tё lartё dhe i ka tё ҫarta qёllimet qё duhen arritut nё kёtё process aspak tё lehtё”  

Shala: Megjithatё ai po besoj duhet tё ketё njё opinion tё tij mbi zhvillimet e deritashme tё procesit tё dialogut, tё arriturat, ngecjet, marrёveshjet?!

Meta: “Ne nuk hymё nё njё gjykim tё asaj se ҫfarё ёshtё arritur edhe se ҫfarё mund tё ishte arritur mё shumё por unё e njoh shumё mirё ish-presidentin Pahor dhe ai mund tё kishte aplikuar pёr detyra edhe mё tё larta nё arenёn ndёrkombёtare por fakti qё ai ka aplikuar pёr kёtё pozicion tregon qё pёrkushtimi i tij dhe Sllovenisё ndaj zgjidhjes sё kёsaj ҫёshtje si normalizimi i marrёdhёnieve Kosovё-Serbi, ёshtё i sinqertё dhe i vendosur”

Shala: Z.Meta, si i keni parё ju aksionet e fundit tё Policisё sё Kosovёs nё veri, mbylljen e bankave atje, ҫёshtjen e dinarit dhe reagimet ndёrkombёtare qё i pasuan Kosovёs pas kёtyre zhvillimeve?

Meta: “Ҫёshtjen e Kosovёs e ndjek ҫdo ditё dhe ёshtё nё interesin e tё gjithë neve qё kjo ҫёshtje e sidomos dialogu me Serbinё tё marr njё zgjidhje sa mё tё shpejtё nё interesin e dy vendeve dhe gjithё rajonit. Pa asnjё diskutim qё pёrgjegjёsinё kryesore pёr atё ҫka ёshtё zvarritur deri tani dhe qё duhej tё ishte arritur me kohё e ka Serbia, e ka Beogradi. Tё mos harrojmё sulmin nё Banjskё. Natyrisht nё kёtё drejtim unё duke e vlerёsuar angazhimin e udhёheqjes sё Kosovёs nё mbrojtje tё sovranitetit tё vendit ҫmoj shumё tё rёndёsishme qё e gjithё sjellja tё jetё proporcionale dhe tё kenё gjithmonё nё konsideratё arritjen e objektivave tё tyre kryesore dhe padyshim koordinim sa mё tё mirё me faktorin ndёrkombёtarё.”

Shala: Nё akspektin e zhvillimeve tё brendshme politike nё Kosovё, ditёve tё fundit po diskutohet pёr mundёsinё e shpёrndarjes sё Kuvendit dhe shkuarjen nё zgjedhje tё parakohshme, ndёrkohё qё kjo Qeveri ka edhe pak muaj deri nё pёrfundim tё këtij mandati. Si e komentoni si situatё, a janё tё nevojshme zgjedhjet nё kёtё pikё?

Meta: “Qёndrimi im ndaj gjithё udhёheqёsve tё Kosovёs, si atёherё kur ata kanё qenё nё opozitё si kur kanë qenё nё pozitё ka qenё dhe mbetet njё. Ёshtё shumё e rёndёsishme qё tё gjithё të unifikohen sa i pёrket dialogut me Serbinё dhe tё pёrkushtohen pёr njё zgjidhje pёrfundimtare pёr kёtё ҫёshtje sepse bёhen zgjedhje tani apo bёhen zgjedhje pak mё vonё, dialogu ёshtё ҫёshtja qё duhet tё zgjidhet dhe nuk mund tё bёhet vetёm nga njё kryeministёr apo nga njё shumicё por i duhet mbёshtetje sa mё e gjerё qё Kosova tё tregojё sa mё shumё unitet dhe tё arrijё rezultatet mё tё mira tё mundshme nё kёtё proces.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika