Ministria e Bujqësisë: Me 26 prill hapet aplikimi për pagesa direkte

Me datën 26 prill të këtij viti do të hapet aplikimi për pagesat direkte për kultura dhe aktivitete të ndryshme bujqësore

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, ka njoftuar se me datën 26 prill të këtij viti do të hapet aplikimi për pagesa direkte për kultura dhe aktivitete bujqësore.

Ministri Faton Peci, u ka bërë thirrje fermerëve që të aplikojnë për këtë mbështetje, e cila, sipas tij, arrin vlerën e 50 milionë eurove.

Pesë milionë nga ky buxhet, sipas tij, do të shkojnë në subvencionimin e naftës.

“Përmes Programit për Pagesa Direkte për vitin 2022 kemi planifikuar një buxhet prej 5 milionë euro për subvencionimin e naftës, përkthyer në 0.36 cent për litër dhe 8 milionë euro për inputet bujqësore për plehërim pranveror për 4 kultura bujqësore, grurë të përkthyer në 150 euro për hektarë, misër, patate dhe fasule përkthyer në 100 euro për hektarë”, ka thënë Ministri Peci.

Tutje, në njoftim thuhet se në kuadër të programit për pagesa direkte për vitin 2022, përkrahja për grurin është rritur mbi 200%, e mbi 100 ajo për kulturat e misrit, fasules dhe patates.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika