Mirëpritet ndihma për fëmijët me inteligjencë të lartë

Organizata të ndryshme e kanë mirëpritur vendimin e Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, e cila do të subvencionojë shtatë organizata të cilat do të përkrahin dhe promovojnë nxënësit me inteligjencë të lartë në Kosovë. Vlerë e këtij subvencioni do të jetë 170 mijë euro.

Ministria e Arsimit

Organizatat që punojnë dhe promovojnë nxënësit me IQ të jashtëzakonshme, talente dhe dhunti do të përfitojnë nga Ministria e Arsimit.

Tashmë janë zgjedhur shtatë nga to që do të subvencionohen 170 mijë euro.

Këta dy student që kanë aftësi për fushën e fizikës dhe kanë përfaqësuar Kosovën disa herë në gara nde kombëtare dhe evropiane i gëzohen mjaftë këtij vendimi.

“Nëse dallojmë shtetin tonë me shtetet e tjera, gjithmonë jemi vonë prapa tjerëve e jo mjaftë i zhvilluar por gjithmonë pretendojmë të shkojmë në konsilidim e sipër. Vitin e kaluar kushtet kanë qenë të mira por jo se sa sivjet”, ka thënë nxënësja Elsa Kqiku.

“Ndihem jashtëzakonisht mirë dhe ndihem absolutisht i gëzuar që kemi financim drejtë shkencës drejtë inxhinierisë sepse një prej dallimeve kryesore mes shteteve shumë të zhvillume dhe pazhvillume është inxhinieria dhe mënyra që qysh përdoret ajo”, është shprehur studenti Klevis Imeri.

Njëra nga organizatat që ka përfituar nga ndihma e Ministrisë është Shoqata Kosovare e Fizikës.

Nga 170 mijë euro sa është shuma totale e subvencionit, të njëjtës i janë ndarë mbi 22 mijë euro.

Përfaqësuesi i kësaj organizate, Sadik Bekteshi tregoi se për çka i përdorin këto ndihma.

“Ky grant përdorët për zhvillimin e garave komunale, garave republikane, gara përgjegjëse dhe pjesëmarrjen e nxënësve tanë më të talentunë në olimpiada të ndryshme”, ka deklaruar Bekteshi.

Organizatat tjera të cilat kanë përfituar nga kjo përkrahje e MASHT-it janë: “ABMS”, “Astronomy Club of Kosova”, “ATOMI”, “CULT CLUB”, “LYRA”,  dhe “Shoqata e Matematikanëve të Kosovës”.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika