Nagavci: 32 zyrtarëve serbë u është ndaluar pagesa

Arbërie Nagavci, Ministre e Arsimit

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, të enjten në seancën e Kuvendit, ka bërë të ditur se është ndalur pagesa për tridhjetë e dy zyrtarët serbë, të cilët, sipas saj, kishin marrë pagë pa dalë fare në punë.

Ajo, para deputetëve të Kuvendit të Kosovës, ka thënë se shuma me të cilën janë paguar deri tani e arrin shifrën e mbi 100 mijë eurove.

Sipas saj, zyrtarët e lartcekur janë arsyetuar duke thënë se për vite me radhë askush nuk i ka kontaktuar t’u kërkojë ndonjë punë.

“Pagesa e 32 zyrtarëve të komunitetit serb si zyrtarë të ish-mbrojtjes civile, në vlerë prej 135 mijë e 760 eurove, ashtu siç besoj jeni në njohuri, janë ndaluar pagesat për këta zyrtarë dhe të gjithë janë lajmëruar në MASHT dhe kanë thënë se gjatë gjithë këtyre viteve askush, asnjëherë, nuk i ka kontaktuar dhe nuk ka kërkuar asnjë punë dhe përgjegjësi nga ta”, ka deklaruar ministrja Nagavci.

Me datën një shkurt të këtij viti, zëvendësministri i MASHT-it, Dukagjin Pupovci, para komisionit kishte bërë të ditur se ekzistojnë 32 zyrtarë serbë, të cilët kishin marrë pagë pa punuar as edhe një ditë të vetme.

Po ashtu, ai kishtë bërë të ditur se, të njëjtit, nuk i kishin ndjekur konkurset publike, dhe se shumica dërrmuese e tyre kishin vetëm shkollën e mesme të mbaruar.

Ndërkaq, në seancën e së enjtes, Ministrja Arbërie Nagavci, ka bërë të ditur se pas një auditimi të brendshëm, janë gjetur shkelje të ndryshme në disa prej universiteteve publike, të cilat, sipas saj, janë raportuar tek organet e hetuesisë dhe krimeve ekonomike.

Ministrja ka marrë kritika nga deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, për mungesë në raportimet para komisioneve.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika