Nasim Haradinaj s’lirohet nga burgu, vendimi merret pas rishqyrtimit të raportit për sjelljen

Ish-nënkryetari i OVL-së së UÇK-së, Nasim Haradinaj, nuk është liruar me kusht nga burgu i Hagës, ashtu si ish-kryetari i kësaj organizate, Hysni Gucati

Nasim Haradinaj para gjykatës në Hagë.

Kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK), gjykatësja Ekaterina Trendafilova, ka njoftuar se do të shqyrtojë mundësinë e modifikimit të dënimit të Nasim Haradinaj për lirimin e tij me disa kushte.

Siç thuhet në komunikatën për media, ky vendim është marrë pasi ajo më parë ka kërkuar një raport në lidhje me sjelljen e Haradinajt gjatë periudhës së tij në objektin e paraburgimit të DHSK-së.

Po ashtu, në komunikatë thuhet se edhe pse veprat penale për të cilat Haradinaj u dënua janë të rënda, gjykatësja Trendafilova ka theksuar se ka disa faktorë që mund të favorizojnë modifikimin e dënimit të tij.

Lexo edhe: Gjykata Speciale konfirmon lirimin e Gucatit

“Kryetarja mori parasysh se megjithëse veprat penale për të cilat z. Haradinaj u dënua janë padyshim të rënda duke marrë parasysh efektin mjaft negativ të zbulimit të informacionit konfidencial mbi dëshmitarë (të mundshëm), ishin disa faktorë që mund të peshojnë në favor të modifikimit të dënimit të tij. Kryetarja gjithashtu vuri në dukje shprehjet e keqardhjes prej z. Haradinaj gjatë seancës gojore dhe zotimit të tij për moskryerjen e veprimeve të tjera që mund të karakterizohen si vepra penale kundër administrimit të drejtësisë”, thuhet në komunikatën për media të DhSK-së.

Ajo ka theksuar shprehjet e keqardhjes dhe zotimin e tij për moskryerjen e veprimeve të tjera që mund të karakterizohen si vepra penale kundër administrimit të drejtësisë.

“Sidoqoftë kryetarja theksoi se z. Haradinaj ka precedentë disiplinorë në Njësinë e Paraburgimit (NJP). Rrjedhimisht, kryetarja gjykoi se megjithëse z. Haradinaj ka ndërmarrë disa hapa drejt rehabilitimit, ka ende vend për përmirësim. Për këtë arsye kryetarja urdhëroi Administratoren që të paraqesë raport në lidhje me sjelljen e Haradinajt në NJP në të ardhmen brenda një periudhe të caktuar në kontekst të vendimit mbi modifikimin e dënimit të tij”, thuhet tutje në komunikatë.

Vendimi mund të lexohet këtu në faqen e DHSK-së në internet.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika