Ndalohen dy edukatore, dyshohen për dhunë ndaj 3-vjeçarit në kopshtin për fëmijë

Një grua 64 vjeçe dhe një tjetër 56 vjeçe janë arrestuar nën dyshimet se e kanë keqtrajtuar fizikisht fëmijën 3 vjeçar në një kopsht për fëmijë në Fushë-Kosovë

Një grua 64 vjeçe dhe një tjetër 56 vjeçe janë arrestuar nën dyshimet se e kanë keqtrajtuar fizikisht fëmijën 3-vjeçar në një kopsht për fëmijë në Fushë-Kosovë.

Sipas Policisë, të dyshuarave u është shqiptuar masa e ndalimit prej 48 orësh.

“Pas përfundimit të fazës preliminare të veprimeve hetimore, me rekomandimin e prokurorit të shtetit, policia inicioi një hetim në drejtim të veprës penale ‘Keqtrajtimi gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare ose autorizimeve publike’, dhe me aktvendim mbi ndalimin e personit të dyshuar të nxjerrë nga ana e prokurorit të shtetit ndaj të dyshuarave; N. M, femër, 64 vjeç, shtetase e Republikës së Kosovës, si dhe N. H, femër, 56 vjeç, shtetase Republikës së Kosovës,   shqiptua masa e ndalimit prej 48 orësh”, thuhet në njoftim.

Ndryshe, ndaj një trevjeçari është shfaqur dhunë nga edukatoret e kopshtit publik “Gëzimi ynë” në Fushë-Kosovë, pamjet ku edukatoret ushtruan dhunë u publikuan nga familjarët e tij, ditën e hënë.

Pamjet e publikuara nga familja e tre vjeçarit

Për këtë rast ka reaguar edhe ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, e cila ka thënë se do të marrin masa ndaj edukatoreve, të cilat dyshohen se janë përfshirë në rrahjen e 3-vjeçarit.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika