Ndërprerje e mundshme e gazit rus, Gjermania u bën thirrje qytetarëve që të kursejnë energjinë

Përgjegjësit për energji në Gjermani u kanë bërë thirrje qytetarëve që të kontrollojnë sa më shpejt sistemet e ngrohjes, të bëjnë riparimet e domosdoshme dhe të kursejnë gazin ngase një ndërprerje që pretendohet të jetë e përkohshme, mund të rezultojë në ndërprerjen e plotë të dërgesave të gazit rus

Tubacionet
Tubacionet "Nord Stream"

Zyrtarët gjermanë u kanë bërë thirrje shtetasve të Gjermanisë të kursejnë energjinë e në veçanti gazin, ngase tashmë ekziston frika që Rusia mund të përdorë si pretekst mirëmbajtjen e sistemit “Nord Stream” për të bllokuar gazin.

Nord Stream është një grup tubacionesh në det të hapur të gazit natyror në Evropë që kalon nën Detin Baltik nga Rusia në Gjermani. Ai përfshin dy tubacionet “Nord Stream 1” që rrjedhin nga Vyborg në Rusinë veriperëndimore, afër Finlandës, dhe dy tubacionet “Nord Stream 2” që rrjedhin nga Ust-Luga në Rusinë veriperëndimore, pranë Estonisë.

Punët në këto tubacione pritet të fillojnë së shpejti dhe, zakonisht, janë punime që zgjasin 10 ditë kohë përgjatë së cilës gazi rus nuk rrjedh. Kjo ka bërë që Presidenti i Agjencisë Federale të Rrjeteve të Gjermanisë, Klaus Müller, të ketë frikë nga ndërprerja e plotë e dërgesave të gazit rus, gjë e cila e shtyu atë të bëjë thirrjen.

Ai beson se këtë herë, ajo që pretendohet të jetë një mirëmbajtje mund të jetë “mirëmbajtje politike afatgjatë”, gjë e cila detyron Gjermaninë “të mendojë seriozisht për kursime”, ka thënë ai.

Një paralajmërim i tillë kishte ardhur të enjten nga Ministri i Ekonomisë, Robert Habeck i cili kishte paralajmëruar se punimet e rregullta në Nord Stream të cilat pritet të fillojnë me 11 korrik, mund të përdoren si një justifikim politik nga Kremlini që të ndalojë transportin e gazit në Gjermani.

Ndër të tjera, ai ka thënë se furnizimi me gaz për periudhën e verës është i siguruar, por më pas do të vijnë problemet.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika