Nga 16 marsi rruga pranë shkollës “Elena Gjika” do të jetë e mbyllur për automjetet

Komuna e Prishtinës ka bërë të ditur se ka nisur një projekt të ri, që synon krijimin e rrugëve më të sigurta për fëmijët në kryeqytet. Dhe për këtë arsye, nga 16 marsi rruga pranë shkollës “Elena Gjika” do të jetë e mbyllur për automjetet

Foto ilustrim nga Komuna e Prishtinës

Komuna e Prishtinës ka njoftuar se nga data 16 mars do të nisë zbatimin e projektit “Rrugët për fëmijë”, i cili ka për qëllim krijimin e rrugëve më të sigurta për fëmijët e kryeqytetit.

Komuna ka njoftuar se pas disa muajsh analizë, matje, projektim, planifikim e takime me qytetarë për këtë projekt, punimet do të fillojnë të enjten e kësaj jave, duke nisur me hapësirat përreth shkollës fillore të mesme të ulët “Elena Gjika”.

“Nga kjo ditë, rruga që prej Bulevardit “Zejnel Saliu”, nga udhëkryqi i rrugës “Emin Duraku”, deri te kryqëzimi me rr. “Ernest Koliqi”, do të mbyllet përherë për qarkullimin e mjeteve motorike”, thuhet në njoftimin e tyre.

Pamje nga projekti i ri që synon krijimin e rrugëve më të sigurta për fëmijët në Prishtinë.

Nga ky kufizim përjashtohen mjetet e emergjencës, zjarrfikësit dhe policia, automjetet zyrtare dhe ato të parashikuara me ligj, për të cilat thuhet se do të ketë pistona lëvizës që mundësojnë qarkullimin në raste emergjente.

Pamje nga projekti i ri që synon krijimin e rrugëve më të sigurta për fëmijët në Prishtinë.

“Ne besojmë se me këto intervenime mund të bëjmë një ndryshim të rëndësishëm në jetën e banorëve tanë më të rinj, dhe të njëjtin koncept do ta aplikojmë edhe në rrugët tjera përreth të gjitha shkollave të kryeqytetit”, thuhet tutje në njoftimin e Komunës.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika