Një i vdekur dhe 14 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, bëhet e ditur se një person ka vdekur dhe 14 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka raportuar për një person të vdekur dhe 14 raste të reja nga COVID-19 në Kosovë.

Numri i të infektuarve vjen nga 670 mostra të marra nga Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës (ShSKUK).

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar, gjithsej, 10 persona.

Raste aktive me COVID-19, janë, gjithsej, 350.

Brenda 24 orëve të fundit, në Kosovë janë vaksinuar 252 persona kundër Coronavirusit.

Ndërkaq, 902 mijë e 605 persona janë vaksinuar me dozën e parë, teksa numri i të vaksinuarve me të dy dozat ka arritur në 822 mijë e 426.

Ndryshe, numri i marrjes së dozave të treta apo përforcuese ka arritur në 102 mijë e 128.

Janë një milion e 827 mijë e 339 doza të administruara në total.

Një ditë më parë, më 10 maj, në Kosovë janë raportuar katër raste të reja me Covid-19, dhe asnjë person nuk e ka humbur jetën.

Shija e redaktorit

Hapet Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë

Më 4 mars u hap zyrtarisht baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, një “investim i madh që do të shërbejë për përmirësimin dhe modernizimin...

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Të fundit nga rubrika