Nuk do të mbahet protesta e paralajmëruar nga inspektorët sanitarë

Është anuluar protesta nga inspektorët sanitarë, për shkaqe teknike. E njëjta ishte paraparë të mbahet të hënë e gjashtë qershorit. Këto protesta kishin për qëllim sensibilizimin e institucioneve, që 125 inspektorëve sanitarë të cilët ishin angazhuar në luftën kundër pandemisë COVID-19, t’iu vazhdohen kontratat e punës, së paku për një periudhë 6 mujore

Inspektorati sanitar

Protesta e 125 inspektorëve sanitarë të angazhuar në luftën kundër pandemisë COVID-19, e paraparë të mbahet të hënën e 6 qershorit, është anuluar për shkaqe teknike.

Protesta ishte paraparë të mbahet në orën 11:00, në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë.

Kështu ka bërë të ditur Bekim Ahmeti, organizues i kësaj proteste, përmes një komunikate për media.

“Me këtë shkresë elektronike, ju njoftojmë se protesta e 125 inspektorëve sanitarë të angazhuar në luftën kundër pandemisë Covid19, e paraparë për datën 06 Qershor 2022, ora 11:00, në sheshin “Skënderbeu”, anulohet për shkaqe teknike”, thuhet në njoftim.

Ndërsa, thuhet se protesta e paraparë të mbahet ditën e njëjtë në oborrin e selisë qendrore të Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë, në orën 09:00 do të mbahet.

Tutje, bëhet e ditur se “këto protesta janë organizuar me qëllim të sensibilizimit të institucioneve dhe opinionit me kërkesën që neve, 125 inspektorëve sanitarë të angazhuar në luftën kundër pandemisë COVID-19, të na vazhdohen kontratat e punës edhe për së paku një periudhë 6 mujore”.

Këta inspektorë janë angazhuar nga Ministria e Shëndetësisë që nga përhapja e pandemisë në Kosovë, me qëllim të mbikëqyrjes së zbatimit të masave antiCOVID. Por, kontratat e tyre kanë skaduar ditë më parë. Ndaj, ata dhe Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë po kërkojnë që t’u vazhdohen, pasi në Kosovë nuk ka numër të mjaftueshëm të tyre për të siguruar kontroll në fusha të ndryshme në terren

Shija e redaktorit

Hapet Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë

Më 4 mars u hap zyrtarisht baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, një “investim i madh që do të shërbejë për përmirësimin dhe modernizimin...

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Të fundit nga rubrika