Nuk u paguan për muajin prill, rreth 350 minatorë të “Trepçës” refuzojnë të vazhojnë punën

Rreth 350 minatorë të minierës “Trepça” kanë refuzuar të vazhdojnë punën, sepse nuk kanë marrë pagat e muajit prill. Deri më tani, rreth 1250 punëtorë të kësaj miniere ende nuk kanë marrë pagat e tyre të muajit të kaluar. Kjo ndodhi, pavarësisht marrëveshjes së mëparshme që parashikonte shpërndarjen e pagave ndërmjet datave 5-10 të çdo muaji pa vonesa

Rreth 350 minatorë të minierës “Trepça”, që janë në ndërrimin e parë, kanë refuzuar të vazhdojnë punën, sepse ende nuk i kanë marrë pagat e muajit prill.

Sot kur është data 13 maj, rreth 1250 minatorë e punëtorë të minierës “Trepça” ende nuk i kanë marrë pagat e muajit prill.

Greva që u mbajt pikërisht për paga dhe disa çështje të tjera u ndërpre vetëm pas marrëveshjes, ku në njërën ndër pikat parashihej që pagat të shpërndahen ndërmjet datave 5-10 pa asnjë vonesë.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika