Oleksandr Usyk doli të jetë më i lehtë në peshë para ndeshjes me Anthony Joshua

Oleksandr Usyk është më i lehtë për ndeshjen e tij me Anthony Joshua, pavarësisht thashethemeve për një shtim të konsiderueshëm në peshë, ndërsa ylli britanik, Anthony Joshua ishte 1.8 kilogram më i rëndë për meçin e së shtunës

Oleksandr Usyk dhe Anthony Joshua

Oleksandr Usyk doli të jetë pak më i rëndë për revanshin e tij me Anthony Joshua, pavarësisht thashethemeve për një shtim të konsiderueshëm në peshë.

Pavarësisht se këtë herë dukej shumë më i rëndë, Usyk peshonte vetëm 100.5 kilogramë, që është 1.3 kilogramë më shumë se herën e kaluar.

“E shihni se pritjet tuaja nuk përmbushen gjithmonë”, ka thënë Usyk më pas.

Të dy luftëtarët peshonin pak më shumë se herën e kaluar. Joshua peshonte 110.9 kilogramë, ndërsa Usyk ishte 10 kilogramë më i lehtë se kundërshtari i tij. Megjithatë, shumë menduan se dyshja këtë herë do të ishin më afër peshës.

Aty ku të dy kishin shkëmbyer kënaqësi përpara shkëmbimit të hapjes së tyre në Londër, pati një ndjenjë të akullt në procese pasi rivalët ndanë një përballje të zgjatur.

Oleksandr Usyk dhe Anthony Joshua gjatë peshimit të tyre

“Unë gjithmonë them për mua personalisht përballja nuk do të thotë asgjë. Vetëm kur bie zilja dhe ne hedhim lëkurë, përballjet nuk fitojnë grindje,” ka thënë Joshua në skenë.

“Do të jem i sinqertë, të gjitha këto gjëra nuk kanë rëndësi, ka të bëjë vetëm me luftën. Pesha, përballjet, asgjë nuk ka rëndësi për mua, thjesht pres me padurim luftën. Unë jam gati për 12 raunde, 100 për qind, çdo gjë më pak se kjo është një bonus”, ka shtuar Joshua, raporton Sky Sports, transmeton Dukagjini.

Dy rivalët ndanë një shikim prej 107 sekondash në skenë një ditë përpara meçit të së shtunës në Arabinë Saudite.

Ndeshja mes Joshuas dhe Usyk do të zhvillohet të shtunën në mbrëmje në Jeddah të Arabisë Saudite, ku boksieri britanik do të tentojë të rifitojë rripat e humbur me vendim unanim të gjyqtarëve në meçin e parë.

Ndeshja e të shtunës mund të ndiqet në Sky Sports Box Office, me fillim në ora 23:30 deri në mesnatë.

Joshua për të shtunën: Shpirti im konkurrues do të kapërcejë të gjitha pengesat

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika