Origjina e veshjeve estetike të vitit 2022

Stili i veshjes në peiudhën e "Mesjetës" rikthehet në vitin 2022

Ilustrim

Tre vjet më parë në 1848, të rinjtë William Holman Hunt, John Everett Millais së bashku me Dante Gabriel Rosetti, kanë krijuar me frymëzim nga veprat e artit të periudhave të mesjetës së vonë dhe të Rilindjes së hershme, duke besuar se krijoi një stil më të pastër dhe natyralist.

Veshjet kanë luajtur një rol të rëndësishëm në përshkrimin e temës por pa shembuj të njohur, këto figura referimi varresh, dorëshkrime me ilustrime si dhe krijimet e vetë artistit. Stili i veshjes i cili u shfaq ishte veshur nga femrat në rrethin e artistëve.

Ilustrim

Modelet e hershme të fustanit ishin bërë prej pëlhure të rrjedhshme që kishte palosje dhe rridhte nga dekolteja, transmeton “blog i suntrust”

Mëngët ishin një karakteristikë dalluese, ndryshe nga ato të fustaneve dhe këmishave të ditëve të sotme, mëngët vendoseshin në vijën natyrale të shpatullave dhe shpesh zbukuroheshin me puçrra materiali në pjesën e sipërme të mëngës ose të lidhura në gjatësinë e krahut. Kjo i dha lëvizshmëri. Kjo ishte edhe arsyeja e rënies së korsesë që mendohej se ofronte një pamje të panatyrshme përgjatë vijave të “Venus de milo”.

Ilustrim

Kjo është arsyeja pse dizajni ishte një hit në mesin e reformatorëve të veshjeve, të cilët shprehën pakënaqësinë e tyre për efektin e dëmshëm të korseve me dantella të lidhura fort.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika