Paralajmërimet për atentat ndaj zyrtarëve të LDK-së e PDK-së, reagon ambasadori francez

Përmes një postimi në Twitter, ambasadori i Francës në Kosovë, Guerot ka thënë se kërcënuesit lidhur me atentatet ndaj zyrtarëve politikë të Kosovës duhet të hetohen. Krahas kësaj, ai ka shprehur mbështetjen e tij për Kosovën dhe demokracinë e saj

Olivier Guérot, ambasador i Francës në Kosovë
Olivier Guérot, ambasador i Francës në Kosovë

Ambasadori francez në Republikën e Kosovës, Olivier Guerot ka thënë se kërcënimet ndaj politikanëve të Republikës së Kosovës janë shqetësuese.

Përmes një postimi në Twitter, Guerot ka thënë se kërcënuesit duhet të hetohen.

“Shqetësuese janë lajmet për kërcënimet ndaj liderëve politikë. Jam i bindur se do të hetohen. Mbështetje e plotë për Kosovën dhe demokracinë e saj të lulëzuar”, ka shkruar ai në Twitter.

Të mërkurën, kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku dhe tre deputetë të kësaj partie kanë marrë kërcënime.

Lajmin e kishte konfirmuar nënkryetari i kësaj partie, Kujtim Shala në “Debat Plus” të RTV Dukagjini

“Po, ne sot kemi marrë një informacion të kësaj natyre, pra mund të konfirmoj që jam i informuar për këtë çështje, për një lloj planifikimi, për një rrjet njerëzish të lidhur me të dhe organizatash në Kosovë dhe në disa shtete të tjera të bashkimit Evropian dhe jashtë territorit të Evropës. Individë të cilët kanë rënë në përgjime të njërës prej agjensive intelegjente kryesore të BE-së, të vendeve të BE-së dhe nga ajo çka na është thënë ne, del që ka pasur një plan të strukturuar për këtë gjë”, ka deklaruar ai, në “Debat Plus” të RTV Dukagjini.

Krahas kësaj, Shala ka thënë se atentati kishte pasur motive politike.

Konfirmon Kujtim Shala: Kishte plan për atentat ndaj Lumir Abdixhikut

Zyrtarët e LDK-së nuk janë të vetmit që janë kërcënuar.

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, bashkë me deputeten e kësaj partie, Ganimete Musliu, kanë konfirmuar se janë njoftuar nga Policia e Kosovës se emri i tyre është përmendur në të njëjtin rast me deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës për tentim për atentat.

Ata kanë thënë se nuk ndihen të frikësuar dhe se u besojnë organeve të sigurisë dhe drejtësisë në Kosovë.

Emrat e Krasniqit dhe Musliut përmenden në tentimin për atentat sikurse ata të LDK-së

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika