PDK: Ky është mjerim

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD), Donika Gërvalla, ka lënë në gjysmë debatin për politikën e jashtme, në Kuvendin e Kosovës, kur po diskutohej mes deputetëve të pozitës, opozitës dhe kabinetit qeveritar, gjë që për partinë më të madhe opozitare një veprim i tillë është ”mjerim”.

Në momentin kur Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Blerta Deliu-Kodra ka filluar të flasë në foltoren e Kuvendit, ministrja Gërvalla ka lëshuar sallën, andaj PDK ka reaguar përmes shefit të grupit parlamentar, Abelard Tahiri. Ai ka thënë se që tri herë është shtyrë ky debat për faktin që nuk ishin prezentë kryeministri dhe ministrja.

Donika Gërvalla, Ministre për Punë të Jashtme dhe Diaspor

“Në asnjë rrethanë nuk e mirëkuptojmë largimin e ministres. Ky është një mjerim. Ne si propozues të këtij debati nuk pranojmë të vazhdojmë të qëndrojmë në sallë”, ka thënë Tahiri, duke shtuar se do ta lëshojnë sallën si grup parlamentar, pasi s’janë të interesuar të flasin vetë me vete ka thënë Abelard Tahiri.

Abelard Tahir, shefi i grupit parlamentar të PDK-së

Ndërsa Deliu-Kodra i është drejtuar ministres që nuk ishte më prezent, duke i thënë “Zonja ministre unë i kisha disa pyetje dhe mendoj se është më me interes që të jeni këtu. Është për keqardhje, skandaloze që ministrja e jashtme Gërvalla, para deputetëve e qytetarëve ik nga punimet e këtij Kuvendit”.

Blerta Deliu Kodra, deputete nga PDK

Kundër replikë ka bërë dhe kryeparlamentari Glauk Konjufca ndaj deputetës Deliu-Kodra, duke i thënë se ministrja e njoftoi se ka takim me ministrin e Izraelit.

Glauk Konjufca, Kryetari i Kuvendit të Kosovës

Pas largimit edhe të PDK-së nga seanca e Kuvendit, Konjufca konstatoi se nuk ka klimë që të vazhdohet me seancë, derisa theksoi se për vazhdimin e këtij debati do të vendoset në mbledhjen e ardhshme të Kryesisë së Kuvendit.

Që nga fillimi i seancës, kishte kritika dhe debate të ashpra mes opozitës dhe pozitës lidhur me diplomacinë kosovare.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika