Përfaqësuesi i SBAShK-ut: Shërbyesit civilë ishin në grevë dhe u paguan, mësimdhënësit jo

Përfaqësuesi i Sindikatës së Arsimit, Haki Krasniqi, ka thënë se Qeveria e Kosovës është duke i diskriminuar punëtorët e sektorit të arsimit

Përfaqësuesi i Sindikatës së Arsimit, Haki Krasniqi

Përfaqësuesi i Sindikatës së Arsimit, Haki Krasniqi, ka thënë se Qeverie e Kosovës nuk është duke e zbatuar ligjin njësoj për të gjithë.

Ai ka theksuar se shërbyesit civilë dhe profesorët e Universitetit të Prishtinës, kanë qenë pjesë e grevës, por ata sipas tij, janë paguar kurse punëtorët e sektorit të arsimit jo.

“Ligji nuk po trajtohet njësoj, shërbyesit civilë kanë qenë në grevë edhe punëtorët e UP-së, kanë marrë paga kurse ne jo. Edhe në Gjykata e administrata ka pasur grevë dhe kanë marrë pagë, të vetmit punëtorët e arsimit nuk kanë marrë paga”, ka thënë ai.

Ndërkaq, analisti Ylli Hoxha ka thënë se vendimi për të mos i paguar mësimdhënësit është ligjor, por sipas tij, nuk është i drejtë.

Edhe Hoxha, ashtu sikurse Krasniqi, ka thënë se ligji nuk është duke u zbatuar në mënyrë të drejtë për të gjithë. Sipas tij, ka mësimdhënës që nuk kanë qenë pjesë e grevës, të cilët nuk e kanë marrë pagën për punën e bërë.

Këtë problem e ka theksuar edhe anëtari i organizatës ORCA, Dibran Hoxha, i cili ka thënë se tema e pagave ka shkaktuar kaotizëm, teksa ka thënë se ka mësimdhënës që nuk janë paguar edhe pse kanë punuar.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Publikohen 9 pikat e planit franko-gjerman

Propozimi franko-gjerman për një kornizë të re të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po konsiderohet si një plan konkret për arritjen e një marrëveshjeje...

Bija e gruas së keqtrajtuar: Nuk kam fjalë ta shpreh...

Bija e gruas së moshuar e cila është keqtrajtuar fizikisht në një qendër për të moshuar në Pejë, nën emocione ka thënë se është...

Të fundit nga rubrika